Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ŞEHİR İŞGAL ALTINDA!

 

Hindistan'dan daha kötü trafiğe sahip bir yer varsa orası da Ordu'dur. Peki, bu şehirde bu örümcek ağına benzer sorunu çözecek kimse yok mudur? Trafik kazasının en fazla görüldüğü ülkelerden olan Türkiye’de yılda 130 bin trafik kazası gerçekleşiyor. Bu kazaların oluşmasındaki en büyük neden trafik kural ihlalleri ile sürücülerin dikkatsiz davranışları. Kazaların önüne geçebilmek ve güvenli bir sürüş deneyimi için temel trafik kurallarına uymak şart. İşte birçok kazaya ve olumsuz duruma yol açan, en çok ihlal edilen trafik kurallarını sıralarsak: Emniyet kemeri takmamak.  
Alkollü araç kullanımı. Yaya geçitlerinde yayaların geçiş önceliği hakkını hiçe saymak. Kırmızı ışık ihlali. Hız limitini aşmak. Hatalı sollama. Sinyal vermeden dönüş veya şerit değiştirme. Seyir esnasında cep telefonuyla konuşmak. Geçiş önceliği kurallarına uymamak. Takip mesafesine uymamak. Emniyet şeridi ihlalleri.

Trafik sorunu Ordu'da, vatandaşın yaşam kalitesini etkileyen bir sıkıntı olmanın ötesinde, ekonomi ve çevreye de ciddi zarar vermektedir. Sert yön değiştirmelerin, yavaş sürüşlerin devamını sağlamak, trafik güvenliğini artırmak, kaldırım işgalleriyle başa çıkmak ve kural ihlallerine dayalı kazaların azaltılması için en uygun yaklaşım ihbar etmek! 

Vatandaşa saç baş yolduran park ihlalleri görüntüleri ulaşımı depresyon sınırlarına getirmektedir. Ordu'da trafiğin felç olmadığı yer kalmadı. Ordu'nun kaldırımları işgal altındadır! Kamu usulüne uygun kullanılmak üzere ayrılmış kaldırımlarda, kuralları umursamadan araç park eden sorumsuz sürücüler cirit atıyor! Şehirde yaşamanın kuralları vardır. Yayaların trafikte güvenli bir şekilde yürümesini sağlamak gayesiyle yapılan kaldırımlar çeşitli sebeplerle gasp edilerek asıl amacından çıkmış durumda. Kuralsız bir şehirde yaşıyoruz. Yayalar yürüyecek yer bulmakta zorlanıyor. Kaldırımlara dizilen araçlar sayesinde yola inerek hayatını riske atan yayalar arabalarla burun buruna kalıyor. Şehrimizde kaldırımlarını kullanarak gideceğiniz yere güvenle ulaşmak ancak akrobatik hareketlerle mümkündür. Soru şu: Kaldırımlar araçların beleş park yeri mi?

Olumsuz sürücü davranışları, genel güvenlik kültürünün bir parçasıdır. Trafik yoğunluğunda sürücüden yayaya bulaşabilen bir ruh hali ve beraberinde gelen davranış ve sürüş bozuklukları var. Tüm duyarlı Ordulular göreve! Özel araçlar tarafından her geçen gün yoğunlaşan kaldırım işgallerini engellemek sizin elinizde. Bu saygısız ihlalcilere göz açtırmayın, emniyete ihbar edin, ceza alsınlar. Kural ihlalleri görmezden gelinemez. Tüm kurum ve kuruluşları kendi sahalarında sıkı denetime davet ediyoruz. Özellikle Trafik Şube ekipleri ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta memurları kent merkezinde vurdumduymaz sürücülere göz açtırmamalıdır.

*

İyi insanlara çıksın gittiğiniz bütün yollar! 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Sema Aktaş Sema Aktaş 08.03.2018

Kesinlikle katılıyorum. Ordu ya taşınalı 2 ay oldu. İnanılmaz derecede şehirde cezasız boşluk var. Yüksek sesle müzik açıp gezen araçlar, egzosu patlak gürültü kirliliği yapan araçlar, kaldırımlara veya boş alanlara park eden araçlar yetmedi kocaman boş araziye gelişi güzel diğer araçlara saygı gosterilmeden yapılan park şekiller. Kimse kusura bakmasın seksenlerin turkiyesi orduda canlı yaşanıyor Doğan, Şahin ve 131 markalarda Türkiye genelinde yasaklanan egzos gürültüsü , müzikgürültüsü, siyah kaplı film camlar v.s. ve hiç kimse ceza kesmiyor herhalde o adar rahat etraftalar inanılmaz ...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.