Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

Siyasetçiler kaybetmeyi niçin bilmiyor?

Tarih hep kazananları yazar. Kitaplar nasıl kazanacağımızı haber verir. Öğretmen hep kazanmayı öğretir. Doğrudur da. Kazanmak üzerine oynarız hep. Oysa kaybetmek de kazanmak kadar doğal. Üstelik bazı kayıplar aslında bir kazançtır. Hayattan azar yedin diye üzülme. Fırça darbesi almadan resim yapılmıyor. Mesele, kaybetmeyi kalıcı ve 'sürdürülebilir' hale getirmemektir. Beceri kaybetmeyi kazanıma çevirebilmektir. Peki, Türkiye'de siyasetçiler kaybetmeyi biliyor mu? Kesinlikle hayır! Türkiye'de, bir araya gelme ihtimali en uzak kelimeler siyaset ve istifadır...

Kazanmaya şartlanmış birinin kaybetmeyi bilmesi kazanmayı öğrenmekten daha önemlidir. İnsanın problemle başa çıkması kaybetmeyi “bilme” kabiliyetine bağlıdır. En çok da siyasette böyledir. Oy'un bittiğinde kazanmayı ve kaybetmeyi bilmek aynı nitelikleri gerektirir. Aynı erdemlilik, kendinle yüzleşmek, yenilenmek... Başarının değerini kaybetmeyi bilen çok daha iyi anlayacaktır. Çünkü insanı yıkıp geçen kaybetmek değil, kazanmaktan vazgeçmektir. Yenilgiyi sorgulayanlar işte bu açıdan bir anlamda kazançlıdır. Yenildiysen; öğrendin demektir. Zaten yenilgi, zaferin ilk dersidir. Mağlupların isimlerini tek tek sayacak değiliz. Hem aziz Türk milleti hem de seçmenler bu zatları gayet iyi biliyor! Her seçim sonrasında mazeret üreten, bazı politikacıların yerine utanmak hobilerim arasındadır!

Kazananlar ''başarının sırrını'' bilir. Kaybedenler de bilir! Arada bir fark vardır, kaybedenler yanlış bilir! Kaybedenlerin, yapması gereken ilk şey, kazanma üzerine yeni şeyler öğrenmek değil, kazanma hakkında bildiklerinin bazılarını unutmaktır! Bu kazanma adına fevkalade bir yatırımdır. Kaybedenlerin, diğerinin sadece başarılarını örnek alması eksik olur, sizi taklide götürme riskini taşır. Fakat diğer kaybedenlerin başarısızlıklarını izlemek sizi farklılaştırır. Kaybetmeyi bilmeyenler, kaybetme duygusunu içinde biriktirir. Bu birikim kar topu boyutunda iken, gün gelir tutması imkânsız bir 'çığa' dönüşür. Ruhsal, bedeni derin uçurumların yolunu açar.

Hayat bisiklet gibidir. Dengeyi kaybetmemek için ilerlemek gerekir. Yenilgi, bir umutsuzluk sığınağı değil, taze bir başlangıç olmalıdır. Başarısız olduysan oldun, yıkma kendini, zaten yorgunsun. Kaybettiğin şeylere üzülürken, neler kazandığını kaçırabilirsin. En kötüsü yaşama sevincini kaybedersin. Merhaba bunu okuyan siyasetçi! Hayatında her şey yolunda mı bilmiyorum lakin sakın umudunu yitirme! Eğer plan işe yaramıyorsa, planı değiştir ama asla hedefi değil. Kaderi sev, varsa kederi de sev!

*

Zafer belki de gelecek yazıdadır. Katlamayın yazıyı. Yaraya 'üfleyen' bu yazının bütün satırlarını okuyun, ona rastlayacaksınız. Belki de yazıdır zafer!..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.