Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

SİYASETTE GÜVEN

          Siyaset tıkandı. Problemlere çare üretmede yetersiz kalıyor. Toplumun önemli bir kesimi artık siyasetçilere güvenmiyor. Güvensizlik sorununun altında aldatılmışlıklar ve yerine getirilmeyen vaatler yatıyor. Bu yapı değişmelidir. Ahaliyi refah ve mutluluğa taşıyacak bir düzenin kurulamadığı takdirde bir süre sonra siyasi erime başlayacak. Birbirine güvenmeyen insanlardan yahut insan topluluklarından oluşan bir ülkenin sağlam bir demokrasi kültürü inşa etmesi oldukça zordur. Çünkü bu tür durumlarda siyasi partiler ve üyeleri rakip partileri bir tehdit olarak algılarlar.

          Siyaset güven işidir. Halka hizmet etmek iddiasıyla siyasete girdiğini belirten bir siyasetçi ilişkilerini, hizmetlerini bu gerçeğe göre şekillendirmelidir. Seçim döneminde verilen sözler, seçim 'ertesinde' yerine getirilmeyince insanlarda güven duygusunu zedeliyor. Siyasetçi ümit ve güven aşılayıp yarı yolda bıraktığı insanların gönül sadakasını iki cihanda veremez. Ele bulaşır, yüreğe bulaşır, vebale bulaşır, etmeyin! Seçimden seçime hatırı sorulan seçmenin de tepkisi elbet ağır olur. Siyasetçiler, partiler takkeyi önlerine koyup ciddi olarak bu konuyu düşünmesi lazım. Siyaset, yay duruşu sevmez. Sözünüzün değeri itibarınız kadardır. Sözlerin birliği, kalplerin de birliğine sebep olur.

          Partiler, yine yeniden 'büyük jüri' milletin kapısına dayandılar. Birbirine el uzatamayanların dil uzattığı, üslupta seviye aşımının ufalandığı meclis dahil tüm politik arenada hakaret, şiddet ve nefreti çağrıştıran söz ve davranışlardan mutlaka kaçınmalı. Gaye seçim kazanmak değil insan kazanmak olmalı. Toplumsal huzur ve istikbal için kirli siyaset anlayışı bir an evvel terk edilmeli.

          Hala bir şans var! İstikbali doğru şekillendirmek istiyorsak saygıyı ve güveni siyasetin ortak diline dönüştürmeliyiz. Ülkemizin ihtiyacı olan hoşgörü kültürünü yakalamak için 'mizahi siyaset'e doğru atılan her adım kalpleri ısındıracaktır. Sayın Siyasetçiler! Taşıdığınız parti rozeti veya siyasi tercihleriniz ne olursa olsun ortak endişeniz Vatan olsun. Elbiselerimiz, eşyalarımız kirlensin, yeter ki kalbimiz ve karakterimiz kirlenmesin, gerisini su temizler! Giren ay, çıkan ay şinanay derken hedefe çok yaklaştık. Yatcaz kalkcaz, yatcaz kalkcaz hop 31 Mart'ta sandık başındayız. Şimdiden 'hayırlı olsun' efendiler.                                                                                                                                                          *

Mutlu sonlara inanmayanlardansanız, sizi yanıltması için bu yazıya bir şans verin.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.