Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

SU KITLIĞINA ÇARE DENİZLER Mİ?

Mavi gezegende hayat bulunmasının başlıca nedenlerinden olan su, yeryüzünde bolca bulunsa da %98’lik kısmı deniz ve okyanuslardan oluşturmaktadır. Geriye kalan yüzde 2’lik bölüm ise içilebilir tatlı sulardır. Kullanılabilir seviyedeki suyun azlığı, insanları tuzlu suyu arıtma çalışmalarına yöneltmiştir. Hızlı kentleşme ve sanayileşme nedeniyle artan içme suyu talebine yönelik olarak deniz suyundan tuzun uzaklaştırılması teknolojisi giderek daha fazla tercih edilmektedir. 

Arındırmanın bir yöntemi, suyu basınçlayıp içinden metan gazı pompalamaktır. Böylelikle suyun yüzeyinde, metan ve su moleküllerinden oluşan kristalleri ayırıp erimeye bırakmak ve metan gazı buharlaşırken, oluşan saf suyu bir başka kapta toplama sistemidir. Diğer yaygın yöntem, "ters osmoz" düzeneği. Yani, filtre edilmemiş suyun basınç uygulanarak yarı geçirgen zardan (membran) geçirilerek filtreleme işlemidir. Günümüzde buharlaştırıcı termik metotların                        çok büyük bir yeri ve önemi vardır. Bu yöntem üretilen çok temiz ve kaliteli olmasını sağladığı gibi tesisin otomatik işletilerek büyük miktarda taleplerin karşılanmasını mümkün kılmaktadır. Buharlaştırıcılı damıtma tesislerinin büyüklüklerine göre günlük tatlı su üretimi 5 ile 50 bin m3 olarak değişmektedir. Tuzlu suyun arıtılarak tatlı su elde edilmesi sürecinde, ayrıştırılan tuzların imhası da oldukça önemli. Genelde tuz yığınları toplu olarak, çabucak çözülmeleri için yeniden denize boşaltılıyor. 

Arıtma tesisleriyle, gittikçe azalan tatlı su kaynaklarına takviye yapılması hedefleniyor.                                                                                       Dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılan bu sistem, ciddi susuzluk tehdidiyle karşı karşıya olan sanayi, turizm tesisleri ve konutlar için umut olabilir. Geleceğin savaşlarının petrol değil, su yüzünden yapılacağını göz önünde bulundurursak, su kaynaklarının hızla tükendiği dünyamızda, alternatifleri her zamankinden daha fazla sorgulamalıyız!                                                                                    *                                                                                                                    Fikir bizden, gayret devletten...  


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.