Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Hazreti Allah'ın ilk yarattığı varlıklardandır su. Dikeni de, gülü de besleyen, yemekte lezzet, inen yağmurda ve çıkan bulutta ilaç, dağların giydiği beyaz elbise o, balıklara yemeğini pişiren, ağaçlara gıdalarını götüren, bir yanış ile gözümüzden akıp, ruhumuzu temizleyen, bedene şifa olan… Rengi olan her şeyden bıkılır, renksiz yaratılan sudan bıkılmaz. Sadece susayan suyu özlemez, su da susayanı özler. Çağlar boyu medeniyetler su kenarlarında hayat bulmuş, şekillenmiş, birçok hükümdara, bilim adamına, edibe, sanatçıya ilham kaynağı olmuş içeceklerin efendisidir! Başlangıç hep sudur, sudandır. Hayat su ile başladı, suyun içindeki yolculuğu sürdürmek için suyun değerini bitmeden anlayalım. Yarının suyunu korumak için yarın çok geç olacak. Dış dünyasını suni yıldızlarla süsleyen, iç dünyasının semasını karanlıkta bırakanların isyanı ve zalim bir gafletin anasıdır, israf. İsrafta hayır yoktur; hayırda israf yoktur. Değerli şeyler, israf edilmemelidir. Sunduğunuz bir hediyeyi, kıymetsiz görerek, çöpe atan birine nasıl bakarsınız?         Bilindiği gibi, küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişiklikleri, toprağın kuraklaşması gibi coğrafi sebeplerle tarımsal faaliyetlerin doğru yönetilmemesi, orman arazilerinin katledilmesi, endüstride suyun uygulama hataları su kaynaklarını azaltan başlıca sebeplerdendir. Su kaynaklarının hızla tükendiği su gezegeni Dünya'da suyun kıymetinin farkına varıp suyu israf etmekten kaçınmalı, bir damladan ne çıkar dememeli. Dengesiz kullanılan su, sadece fertlerin değil toplumların çöküşünde de etkendir. Türkiye su kıtlığı çeken ülkeler arasında olmamakla birlikte, hızlı nüfus artışı ve kirlenme mevcut kaynakların daha dikkatli kullanılmasını gerektirmektedir. Muhteşem bir sistemle yer ile gök arasında devir yapan suya olan ihtiyaç her geçen gün daha da büyüyecek, enerji verimliliği, sürdürülebilir kalkınma için, yakında devletlerarasında su savaşları yaşanacaktır. Bugün petrol için ülke işgal edenler,    yarın su için saldıracaklardır. Küresel ısınmanın boyutlarının git gide arttığı şu günlerde, etkin su yönetimi cüzdan ekonomisi üzerinde hatırı sayılır iyileşmeler sağlamanın yanında enerji verimliliğini de beraberinde getirecektir. İnsan yaşadığı yere benzer. O yerin suyuna, toprağına benzer. Başından su, midesinden hamsi eksik olmayan Karadenizli hızını ve esnekliğini sudan almıştır. Toparlarsak; Su makyaj temizleme malzemesi değildir. Su insandır! Beşerin varlığı, yaradılışın kaynağı...                                                                                               

*                                                                                                                                                                                           Su gibi aziz olun efendim!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.