Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

'TEKSAS'A DÖNDÜK' SİLAHLAR TOPLANSIN

'Teksas’a döndük', silahlar toplansın teklifinde bulunuyorum. İkna yöntemiyle olmaz, bütün silahlar güvenlik güçleri marifetiyle toplanması gerekir. Cinayetle sonuçlanan şiddetler çoğunlukla silahlarla gerçekleşiyor. Gün geçmiyor ki yazılı ve görsel medyada çocuk, kadın, eş cinayetleri izlemeyelim. Güpegündüz baskınlar, hırsızlık, gasp ve soygunlar... Neredeyse ülke nüfusunun yarısı silahlanmış durumda. ''Vahşi Batı mı burası?'' Bu ne hal! En ufak tartışmada sorunu silahla çözmede arayanlar var! İş çığırından çıkmış durumda. Kimi meraktan, kimi korunmak bahanesiyle orantısız şekilde silahlanıyor. Bu iş nereye varacak?

Şenliklerde, düğün kutlamalarında, asker uğurlamalarında, maçlarda sevinç ve üzüntüsünü silahla havaya ateş ederek gösteren magandaların davranışları en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Kanun koyucu, silaha gereksinim duymayan çatışmasız, ateşsiz toplum projesi üretmelidir. Birisini vurmak hiç oyun olabilir mi? Neden bir çocuğa oyuncak silah satılır? Ve neden aileler alır? Daha kaç haber duyacağız 'Babasının silahını oyuncak sandı, kardeşini vurdu' türünden. Oyuncak silah çocuğu etkiliyor. Bunu araştırmalar da gösteriyor. Çocuğun eline testere verirseniz testereleyecek yer arar. Bir oyuncak da olsa silah çocuğun oyununda saldırganlığa davet eder. Bu, çocuğa silahın uyuşmazlıklara bir çözüm yolu olarak var olduğu bilincini aşılamak demektir. Oyuncak ve oyun, ileri yaş için bir hazırlık, bir öğrenim dönemidir. O nedenle sadece şiddet içeren oyuncaklar almamakla yetinmemeli, oyuncak dükkanlarından komple şiddet yanlısı araç gereçleri kaldırmalıyız. Oyun eğlenmektir, öğrenmektir, yaratıcılıktır.

Şüphesiz her silah taşıyanın adli vakaya karıştığını söylemek hadsizliğine düşecek değiliz. Lakin, silah taşımak başlı başına bir tehdit ve tehlike unsurudur. Silahlananların çoğu, bir kargaşada şiddet dalgasından korunma ve kendi “adaletini sağlama” dürtüsüyle elini beline götürüyor. Silah edinilmesine ve kullanılmasına kısıtlama getirilmesi şart! Teşvik var, cezalar caydırıcı değil, insanlar etkileniyor; prosedür kolay. Şiddet içeren diziler, üçüncü sayfa haberleri, bilgisayar oyun ve programları bireysel silah satışını destekliyor. TBMM ateşli silahların dolaşımdan kaldırılmasını gündemine almalıdır. Bireysel silahlanma konusunda medyaya yansıyan resmi verilere göre, 2017 yılının ilk üç ayında yüzde 10 artış gösterdi.  Silah artışı silahla işlenen cinayetlerin sayısını da artırdı. Yüz cinayetin yetmişinde silahlar kullanıldı. İç Anadolu, bireysel silahlanmadaki artışta başı çekiyor. Her yıl silah satışlarının yüzde dörtlük artış sağladığı Türkiye'de, en çok satılan ateşli silahlar uzun namlular olurken, ikinci sırada tabancalar yer alıyor. Ve sonuç: Duvarda asılı bir silah varsa sonunda mutlaka patlar...

*

Gelecek nesillerimizi sevgiyle büyütmek adına!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.