Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TELEFERİKLERDE REKLAM NEDEN YOK?

Eskiden firmalar ürünlerini tellallar, çığırtkanlar vasıtasıyla duyururdu.  Toplumsal yapılar değiştikçe mal ve hizmetlerin ilanı ve iletişimi de çeşitlenmeye,                yol ve yordamı artmaya başladı. Toplumun, ürünün ne işe yaradığını,  nasıl kullanıldığını, nereden temin edeceğini bilmediği, bir ürün veya hizmeti alması beklenemez. Bu noktada reklamın vazgeçilmez bir satış ve markalaşma aracı olduğu gerçeğiyle yüzleşiriz. 

Türlü iletişim araçlarıyla çoğaltılabilen reklam, tüketiciyi belli bir davranışa yönelterek, bilgilendirerek geniş halk kitlelerine ulaşmasına zemin oluşturur. Ürünün marka değerine katkı sunan reklam yoluyla tüketici pazarda neyin bulunduğunu, satın alma kararını nasıl değerlendireceğini ve sunulan seçenekleri kabul veya ret özgürlüğünü kullanmayı öğrenecektir. Reklamlar ürünün size olan faydasından değil, sizi etkisi altına almak istemesinden güzeldir. 

Belediyelerin sınırları içerisinde yaşayan halktan elde ettiği vergiden sonraki en büyük gelir kalemi şüphesiz reklamlardır. Vergi hususunda oldukça 'maharetli'  olan Ordu belediyesi nasıl olur da teleferik reklamları gelirini ıskalar anlamış değiliz!  Ordu ile 'kentin seyir terası' Boztepe arasında bakışan iki çift göz arasında gibi  çalışan teleferiklerde neden reklamlar olmasın? Şehir merkezinde bir çuvaldız gibi şehrin kalbini delen teleferik direklerine ve civciv kutusu kabinlerine  alınacak reklamlar, geniş halk yığınlarının bilgi ve algılarını geliştirebilir,                                                  firmaların büyümesine, mal ve hizmetlerin çoğalmasına temel oluşturabilir.                       

Firmalar açısından tüketiciye ulaşmanın en verimli, en hesaplı yolu olan reklamların Ordu belediyesine ekonomik katkısı yanı sıra, yeni iş sahalarının açılmasını da özendirecektir. Ulaşım konforuyla araba-severlerin bile kafasını karıştıracak  bir alternatif olan teleferikler geniş reklam alanlarıyla sürekli uzun hatta seyir etmeleriyle cazip mobil mecralardan biridir. Kente gelen yerli-yabancı turistlerin  uğrak yeri olması, alan ve süreç bakımından hesaplandığında, diğer tüm açık hava mecralarından daha ekonomik olması, her bir aracın farklı tasarımlarla süslenebilir, farklı markalara kullanım özgürlüğü sunması, sadece dışarıdan değil, mecrayı aktif kullanan binlerce yolcuyla yakın temas kurması, teleferik reklamlarını cazip kılmaktadır.                              

Bir kablonun ucunda, dorukları bulutlarla kaplı Boztepe’ye yapılan tele asılı   bir yolculukla, muhteşem deniz ve doğa manzaraları seyretme imkanı sağlayan teleferikler, Ordu’nun sembolleri haline gelebilir. Belediye bu gelir kapısının  farkına varıp, kapıyı aralayacak gerekli adımları atmalıdır.                                                                           

*

Gittiğiniz yer sevdiklerinizin kalbi olsun efendim!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.