Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TEMİZ MAÇ OLSUN!

Cumhur ittifakının Başkan adayı zaten belliydi. Ana muhalefetin çatı aday müsameresi de neyse bitti. Sıra geldi liderlerin iki dudağı arasında ikbal arayan vekil adaylarının açıklanmasına. Küp şeker etrafında üşüşen karıncalar gibi ortalığa dökülen kimi adaylar pist dışına itilince lunaparkta dondurması yere düşünce ağlayan çocuklar gibi mızıkçılık yapan, cips paketi gibi havası sönen, suratına pamuk şekeri yapışmış gibi yüzünü ekşiten, üzerine süt tenceresi devrilmiş gibi zıplayanlar olacağına şüphe yok. ''Kalan sağlar'' büyük jüri milletin önüne gelecekler. Vatandaş, birbirine el uzatamayanların dil uzattığı, üslupta seviye aşımının erozyona uğradığı meydanlarda hakaret, şiddet ve nefreti çağrıştıran söz ve davranışlar görmek/duymak istemiyor. Böyle vekillere ülke geleceğini emanet etmenin endişe boyutunu varın siz hesaplayın. Türkiye siyasetinde en büyük sorun, ''ben haklıyım'' düşüncesidir. Bunun önüne geçildiği taktirde problemlerin büyük bölümü aşılacaktır. Düşüncenin üstesinden gelemeyen, düşünenin üstesinden gelmeye kalkıştığında, öfke gelir göz kızarır, öfke gider yüz kızarır. Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz!                                                                                     

         Sıcaklık, bal mumu için neyse, nezaket de insan için odur. Irk ve inanç temelinde yapılan siyaset, halkın has duygularını negatif yönde etkiler. Toplumu ayrıştıran değil, birleştiren siyasilere ihtiyaç vardır. Gaye seçim kazanmak değil insan kazanmaktır. Toplumsal huzur ve istikbalimiz için kirli siyaset anlayışı mutlaka değişmeli. İçeride ve dışarıda siyasi, ekonomik, sosyal açıdan önemli ve zor günlerden geçen ülkemizde siyaseti, insanı insana ısındıran ve bir battaniye gibi saran nezaket belirlemelidir. Ulu Önder Atatürk ile arkadaşlarının en büyük eserlerinden birisi, aziz Türk Milletinin iradesinin tecelligahı, demokrasinin mabedi kurum, halkın emelleri, hakları konularında çözümün parçası olması, güven vermesi gerekir.  ''Saygı yetmezliği'' hastalığına tutulmuş, çay kaşığı gibi ortalığı karıştıran, kin, öfke, nefret dilinden sevgi iklimine göç edemeyenler hangi derde derman bulabilir? Sevgi dili yerleşmedikçe, hangimiz hangimizin kalbine değebilir, kim kimin gözlerine bakıp bir şeyler anlatabilir. Aynı sepete konan yengeçlerin birbirini yedikleri gibi, basiretsiz siyasiler de ''yengeç refleksi'' göstererek, şahsi sorunlarını, hesaplaşmalarını, ''başkalarının huzurunu imha ederek'' dengelemeye çalışırlar.                                 

          Sözlerin birliği, kalplerin de birliğine sebep olur. Siyasette önce siz örnek olun, diğerlerinin değiştiğini göreceksiniz. Ruhu örselenmiş vatandaşa umut ve güven aşılayıp yarı yolda bırakanlar gönül sadakasını iki cihanda  veremezler! Toplumsal barış ve huzur için ekmekten sonra en fazla birliğe ve dirliğe ihtiyacımız var. Siyasi tercihleriniz ne olursa olsun ortak endişeniz Vatan olsun. Elbiselerimiz ve eşyalarımız kirlensin, yeter ki kalbimiz ve şahsiyetimiz kirlenmesin, gerisini su temizler! ''Temiz seçim'' olsun efendiler!                                                                                                                                                  

*

Mutlu sonlara inanmayanlardansanız, sizi yanıltması için bu yazıya bir şans verin.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.