Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TOPÇAM BARAJI ÜZERİNE GÜNEŞ PANELİ

Enerji kaynaklarının yavaşça tükenişi, su, rüzgar ve güneş enerjisine yönelmenin yolunu açtı. Artan dünya nüfusu ve tabii kaynakların hızla tüketilmesi riski, enerji sektörünün yönünü alternatif modellere çevirdi. Bu anlamda yüzen güneş tarlaları, yatırımcıları heyecanlandıran yeni bir gelişme olarak dikkat çekiyor. Bilhassa Güneş panellerinin kolay kurulumu sayesinde artık elektrik üretmek her yerde daha basit. Denizlerin, göllerin, barajların üzerinde bile...

Su üzerine güneş panellerinde ilk adımları atan Japonya’nın ardından, Hindistan’da bu yola girerek, dünyanın en büyük güneş panelini su üzerine kurmaya karar verdi. İngiltere, yaklaşık sekiz futbol sahası büyüklüğünde, Avrupa’nın en büyük yüzer güneş enerjisi santralini Heathrow Havaalanı yakınlarındaki bir su rezervi üzerine inşa etti. Avrupa’nın herhangi bir köşesinde konutların, okulların, tren istasyonlarının çatılarında kurulan güneş panelleri yapıları artık su üzerinde görülmektedir.

Türkiye’de ise ilk Yüzer Güneş Enerji Santrali Büyükçekmece gölü üzerinde devreye girdi. Yıllık 3 bin saati aşan güneşlenme süresi dolayısıyla "Türkiye'nin enerji vadisi" olarak da nitelendirilen Şanlıurfa'da, GAPTEAM tarafından geliştirilen proje kapsamında sulama kanallarının üzerine kurulacak güneş panellerinde üretilecek enerji, tarımsal sulamada kullanılacak. Su kanallarının üzeri kapatılacağından boğulmalar ile buharlaşmaya bağlı su kayıplarının önüne geçilebilecek, ihtiyaç fazlası enerji sisteme aktarılarak gelir sağlanabilecek.

Deniz mi kara mı? O kadar büyük ovalarımız varken neden su üstü? İlk bakışta anlamsız gelen proje, güneş panellerinin çalışma prensipleri göz önüne alındığında anlam kazanıyor. Panellerin su üzerine yerleştirilmesi karaya yerleştirilmesinden daha zormuş gibi gözükebilir ancak aslında güneş panellerinin göl yüzeyinde oluşunun birçok faydası ve karadakilere göre yüzde on bir daha avantajı var. Paneller, kara kurulumunda yaz sıcaklarının etkisiyle güneş ışınlarının verdiği ısının da üstüne çıkınca enerji üretim kapasitesi düşüyor. Tasarım kapasitesinde çalışabilmesi için panellerin soğumaya ihtiyacı oluyor. Ayrıca yer bulma problemi yok. Enerji üreten güneş panelini bir yere sabitlemek yerine yüzdürüyorsunuz. Üstelik yüzen güneş panelleri için tarla veya arazi bulmanıza da gerek yok. Çünkü bu paneller suyun üzerinde elektrik üretiyor. Bu sayede atıl durumdaki göl, nehir ve barajlar kullanılırken ihtiyaç durumunda yüzen panelleri bir yerden diğerine götürebiliyorsunuz. Yüzen güneş tarlalarının en önemli avantajı enerjiyi ihtiyaç bulunan yere hızlı ve etkili bir şekilde taşıyabilmesi.

Yenilenebilir enerji politikalarına yönelmekten başka çare yok. Artan enerji ihtiyacını karşılamak ve şehrin elektrik üretimine katkıda bulunmak adına Mesudiye ilçesinde kurulu Topçam Barajı üzerine yüzer güneş paneli kurarak yeni alanlar yaratabiliriz. Sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarında buharlaşmayı önleyen güneş enerjisi çiftlikleri, su sayesinde panel yüzeylerini serin tutarak, verimliliği artırmaktadır. Üzerine yapışan su yosunları sayesinde suyun biyolojik olarak temizlik süreci hızlanır.  Buharlaşma oranı azaldığından, barajlardaki su kaybı azalır. Sudaki yansıma nedeniyle yüzde yirmi iki oranında enerji üretiminde artış sağlanır. Böylece bu alanda dışa bağımlılıktan kaynaklanan dezavantajı yenilikçi projelerle dengeleyebiliriz. Olmaz demeyin! Japonya’nın Hyogo ilinde Kotoni barajının duvarına devasa bir güneş tarlası kurdular bile.

*

Üç tarafı sularla kaplı, coğrafi konum itibarıyla şanslı durumdaki Türkiye, imkanın sınırını görmek için imkansızı denemek zorunda!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.