Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TOPLUM TAŞIMADA 65 YAŞ KARTI GETİRİLSİN

Hayat pastasının son dilimindeki yaşlı bireylerin Türkiye'de itibar gördüğü, pozitif ayrımcılık uygulandığına inanıyor musunuz? Birçok yaşlının ekonomik olumsuzluklar nedeniyle sağlık ve güven içinde yaşamadığı biliniyor. İlerleyen yaşı nedeniyle çok yönlü kayıplara uğrayan, hareket gereksinimi daha çok artmasına rağmen arzuladığı oranda destek alamayan, çevresiyle ilişkileri azalan yaşlıların yaşam kalitesi düşüyor. 'Yaş'ları nedeniyle aile ve toplum içinde yeterli düzeyde önemsenmeyen çile yumağı yaşlılarımızın sosyal hayata katılımları için toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanması sağlanmalıdır.

04.03.2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği yayınlandı. Yönetmelik 65 yaş üstündekilere şehir içi toplu taşıma araçlarında bedava, şehirlerarasında demiryolları ve denizyollarında yüzde 50 indirimli seyahat imkânı sağlıyor. Ordu ilinde yolcu taşıması yapan, demiryolu ve denizyolu araçları bulunmadığından, belediye işletmelerine ait taşıt araçlarında, belediye tarafından yetkilendirilen özel halk otobüslerinde 65 yaş üstü kişiler ücretsiz olarak yararlanacaklar mı? Bedelsiz veya indirimli seyahat etmek için herhangi bir kurumdan belge almalarına ihtiyaç var mı? Ya da nüfus cüzdanı yeterli mi? 

Fakir vatandaşın sofrasından eksiltip ödediği vergilerden toplanan paraları mahalli bir futbol takımına savuranlar, ahir ömürlerindeki yaşlıların çoğunlukla hastane, eczane işleri için bedelsiz seyahat etmelerini kolaylaştırılmalı. Bu yaşlılara değer verildiğini işaret eden cüzi bir hizmettir. Yaşa bağlı pozitif ayrımcığa ilişkin mücadelenin arttırılması, kuşaklar arasında eşitlik ve dayanışmanın güçlenmesine katkı sağlayacağı bilinmelidir.

Ordu'da yaşlı olmak oldukça zor. Çünkü, Ordu kesinlikle yaşlı dostu kent değildir. Gelişmiş ülkelerde yaşlıların güvenli bir çevrede yaşama, sosyal hizmet programlarına ulaşma imkânları yüksek iken ilimizde yaşlılara yönelik hizmet çeşitliliği dip seviyede seyretmektedir. Sosyal hayata katılımları sınırlı emeklilere bir lokali bile gerek görmeyen büyükşehir belediyesi, farklı renklerle farklı yönlere savrulan balonlar gibi korumasız yaşlıları neden fark etmiyor? 

*Günün birinde yaşlanmayı düşünenler için! 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.