Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TRAMVAY BURDAN GEÇMİYOR

Çile yumağı Ordu'nun bir numaralı sorunu işsizliği bi kenara koyacak olursak, ikincisinin trafik olduğunu yoldaki kedi bile rahatlıkla söyleyebilir. Çare var mı? Son dönemde içinden çıkılmaz hale gelen trafik çilesine hafif raylı sistemle çözüm bulunabilir. Trenlerin aksine sokaklara döşenebilen raylar üzerinde ilerleyen tramvaylar yüksek performansları sayesinde, çabuk hız almakta, tahsisli yol, kavşak ve trafik ışıklarında geçiş üstünlüğü gibi tasarım özellikleriyle yolculuğa konfor katmaktadır. Tramvay, sadece bir ulaşım aracı değil, bir seyyar penceredir, aslında kendisi de bir manzara. Tramvay, bir hayattır. "Demiryolcu" diye bir insan türü var. Dünyada şehir-içi ulaşımın omurgası raylı sistemler üzerine dayanırken, ülkemizde senelerce lastik tekerlekli karayolu ulaşım teşvik edilmiş, raylı sistem uygulamaları ihmal edilmiştir. Lastik teker vasıtalar üzerine kurulu bir ulaşım modelinin şehrimizin menfaatlerine uygun olmadığı açıktır. Trafiğin rahatlaması ve ulaşım meselesinin kökünden çözülmesi için tramvaya öncelik verilmesi kaçınılmaz görünmektedir. Çünkü, asrımızın modern kent hayatı, kentlileri toplu taşıma vasıtalarını kullanmaya mecbur etmektedir.

Kent içi yolcu taşımacılığında en çok kullanılan toplu taşıma aracı dolmuşlar Ordu'nun ihtiyaçlarına cevap vermekten fersah fersah uzaktır. Minibüs sistemlerinde yolcu bindirme/ indirmede bir disiplin kurulamadığından trafiğin akışı sıklıkla aksamaktadır. Yeni yılla beraber dolmuş ve minibüslerin devre dışı bırakılıp yerine midibüslere geçilmesi trafik yarasına merhem değildir. Akan kanı yara bandıyla durdurmaktan farksızdır! Oysa tramvaylar yaşam kalitesini geliştirmesi, özel araç kullanımına bağımlılığı azaltması, kaza riskini düşürmesi sebebiyle şehrimize olumlu, güçlü imaj katacağına inanıyoruz. Ana yolda dolmuşla öğrenci taşımacılığı olmaz. Merkez ilçe ile Gülyalı arasındaki dolmuşların yerini tramvaya bırakmasıyla havalimanı kent merkeziyle bütünleşecek ve il dışından gelen öğrencilerin eğitim tercihlerinde ODÜ üniversitesi önemli bir konuma yükselecektir. Heyecanımızı ve kalp atışlarımızı hızlandıracak bir tramvay projesi, 'kum tanesinin etrafına ördüğü inci' niteliğindeki Ordu'ya sosyal, ekonomik ve turizm katkıları parmakla sayılamayacak kadar çoktur.    

Geleceğin Ordu'sunda raylı sistem ''olursa iyi olur'' tarzında bir yatırım değil, ''olmazsa olmaz'' proje olarak görülmelidir. Türkiye’deki ekonomik pastadan hak ettiği payı hiç bir dönem alamayan güzide şehrimiz Ordu, ümit ederiz yakında yitirilen yıllarını telafi etme imkan ve fırsatına kavuşur. Göz var, nizam var. Şehir var, görüntü yok... Ordu'yu hayale yaklaştıracak tramvayın, artık büyüme sürecindeki kentin taşımacılığında yerini alması Ordu'yu temsil eden politikacıların, etkili ve yetkili makamlardaki zevatların projenin gerçekleşmesi hususundaki kararlı gayret ve destekleri süreci hızlandıracaktır.

*

Ordu'yu anlatmak, saplı olan hançeri daha da derine itmektir. Boztepe'nin de derdi mi olur demeyin, onun bile başı dumanlı! Ordu'nun bir derdi var. Her halinden belli. Anlatmıyor. Anlatsa kurtulur...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.