Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TURİSTİ KAZIKLAMAYIN!

Yazı, şehrin 'can simidi' turizm çabalarının boşa gitmemesi, verimli bir sezon geçirilmesi ve bazı hataların tekrarlanmaması için hazırlanmıştır...

Binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği Türkiye'de turistik mekan civarlarında faaliyet gösteren bazı esnafın turiste farklı fiyat sunduğu herkesçe malum. Bu şekilde davranan geleceğini değil günü kurtarmayı düşünen gafil esnaf, bindiği dalı kestiğinin farkına varmalı. İlgili resmi kurumlar bu yönde ciddi tedbirler almalı, denetimleri arttırmalı. Buna ek olarak öz denetim olmalı, yani esnaf esnafı denetlemeli. Turizmde birinci hedef turisti memnun etmek, ikincisi tekrar gelmesini sağlamaktır. 

Ordu esnafı turiste hazır değil. O nedenle esnafın bağlı bulunduğu oda veya meslek kuruluşu vasıtasıyla ciddi bir eğitimden geçirilmeli. Bireysel çabalar yetmez.  Turizmi çeşitlendirme ve Karadeniz'e yayma planlarında valilik ve belediye aktif rol almalı. Maliye, Turizm il müdürlüğü ve sivil toplum dernekleri turistin 'ticari güvenliğini' koruyacak temel tedbirleri alması gerekir. Turiste fiyat politikasını da konuşabilir miyiz bu arada... Ucuz ürün satmak, hizmet sunmak kesinlikle rekabetin ilk kuralı değildir. Rekabet sadece kaliteyle olur.

Barış ve kalkınmanın yolu, bacasız sanayi turizmin en temel öğesi huzur ve güvenliktir. Turist yolunacak kaz değildir, altın yumurtlayan tavuktur! Esnafımız ve turizm işletmelerimiz tavuğu bir anda kesme yerine, yumurtasından yararlanmayı öğrenmelidir. Ülkesine mutlu dönen her turist hem ülke ve şehir hem de esnaf için ardına kadar açılan geniş bir kazanç kapısıdır. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Markalaşmada ülkeler değil şehirler yarışır. Özellikle Doğu Karadeniz'de son yıllarda dağ ve yayla turizminde çok önemli gelişmeler yaşanırken, turisti kazıklamak ülkeye ve şehre ihanettir. 'Yakaladığını avla' mantığıyla hareket eden işyerlerinin şehrin imajını zedeleyeceği gerçeğini kavrayıp, turisti evimize gelen bir misafir gibi memnuniyetini sağlamalıyız. Turiste saygı varsa, turizmde kaygı yoktur. Çünkü turist daldaki kuş gibidir, ürkerse kaçıp gider...

*

Turist sizden dünyaları vermenizi istemez, değer verin dünyalar onun olacaktır zaten.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.