Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRK ÜNİVERSİTELERİ SINIFTA KALDI!

İngiltere'de 1971'den bu yana dünya genelindeki binlerce üniversiteyi kapsayan yıllık endeks yayınlayan Times Higher Education Dergisi'nin son sıralamasında ilk 400'e hiçbir Türk devlet üniversitesi giremedi. Asırlık devlet okullarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 501-600 aralığında değerlendirilirken, Hacettepe ve eğitimle değil olaylarla gündeme gelen Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ancak 800'ncü sıraya girmiş. Yakında 1000 üniversitenin bulunduğu listenin dışında kalmaya aday. Türkiye’de eğitim kalitesi bu.

Yüksek öğretimde akademik "saygınlık"  için 6 kriter esas alınmaktadır. Mezunlardan Nobel ödülü kazanmak. Öğretim üyelerinden Nobel madalyası kazanmak. Yüksek atıf alan araştırmacı. Nature ve Science dergilerinde makale.  SCI ve SSCI’e (Bilim Alıntı Endeksi) giren dergilerde makale. Her akademisyenin akademik çalışması. Bunlar Türk üniversitelerinde var mı?

Bir üniversitenin ana görevi eğitim ve araştırma yapma, bilgi üretmek, öğrencileri mesleği için gerekli temel bilgiler yanında topluma faydalı birey kazandırma ilkeleri taşımalıdır. Üniversite, siyasi görüş veya ideolojik yaklaşımlardan uzak ilmi bir duruş sergilemelidir. Bölümler, Türkiye’de ve dünyada duyulan ihtiyaca göre açılmalı, verimli hale dönüştürülmedir. Üniversite mensuplarına resmi dil kadar en az bir yabancı dili tam öğrenmeleri için gerekli alt yapıyı kurmalıdır. Üniversiteler fikir ve insan gücü kaynağıdır,                     ürettiği bilgileri konferanslar, raporlar, kitaplar ve medya vasıtaları ile topluma yayarak bilgi toplumu oluşmasına katkı sağlamalıdır. Üniversiteler kişi, kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarını sağlamak üzere toplum ve devletle işbirliği yaparlar.

Türk yükseköğretiminde bir türlü çözüme kavuşturulamayan sorunlardan biri, kalite güvence sisteminin işler hale getirilemeyişidir. Bu eksiklik, “Niçin ülkemizden kaliteli üniversite çıkmıyor?” sorusunu akıldan geçiriyor. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini artıran temel etkenlerden biri eğitim olduğuna göre üniversitelerin niteliğinin artırılması yönünde, bazı temel yapısal dönüşümlerin başlatılması bir çıkış yolu olabilir. Bu yolla dinamik ve alternatif rekabet ortamı ve kendi yetenek sahalarını kullanan örnekler geliştirilebilir. Akademik ölçütler ihmal edilerek düzinelerle üniversite açıldı. “Üniversite” adı altında açılan bu kurumların önemli bir kısmı, zayıf donanımlı meslek okulu niteliğindedir. Sonuç; düzenlemeler ve uygulamalar ile dünya standartlarının çok gerisinde kalan, uluslararası arenada boy gösteremeyen yerli üniversitelerin kalite sorunu sorgulanmalıdır.  Geçmişine yabancı, bugününe dargın olmayan ve gelecekten ümitli, çözüm odaklı girişimlerin hakim olduğu üniversiteler milli değerlerimizin, birlik ve beraberliğimizin bütünlüğünün 'çimentosu' olduğu gerçeğini asla hatırdan çıkarmamalıyız.

*

Umuttan umudu kesmemek istiyorum; çünkü korkunç bir fırtınalı havadan sonra bile rengârenk bir gökkuşağı çıkıyorsa; hala umut var demektir...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.