Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRKİYE'DE ERKEK OLMAK ZOR

Hep kadın olmanın zorluğundan dem vurulur, her ortam, her tartışmada.  Kadın olmak çok güzel. Erkek sürpriz yapsın, erkek yakalayıncaya kadar kovalasın. Sen ne yapıyon? Seviyom. Vay be! Koca olursun karının, baba olursun kızının,   abi olursun bacının sorumluluğu. Oysa kadınlar öyle mi? Doğuştan kazanılmış hak gibi, girdiği her yeri doğal sahası, kendini her konuda haklı hisseder. Çok şey bekler kadın, çünkü çoktur kadın, çokluktur, çoğalmaktır. Erkek ise soğan kadar yalnız.

Bu ülkede erkek olmak, gülistanda çıyanın göze batması gibi şiddet eğimlisi,  her an manyak yerine konulabilme ihtimalini de bünyesinde barındıran yıkıcı bir psikolojiyi taşımaktır. Karşı cinsten birine selam verirken bile temkinli olmaktır.   Zordur erkek olmak. Başkalarının beğenisini kazanmak uğruna kendini eksilten, hayallerini, “kendi olmayı” terk eden ve bu yüzden sonunda dibe vuran kendini geri kazanma savaşının öyküsüdür erkek... Kadınların, kah gelecekteki garanti belgesi algıladığı, kah erkeksi kimliğini sulandırarak “katıksız itaat” adı altında bir nevi köleleştirdiği "ıssız insandır".

Hayatın kendine doğru akmasını isteyen kadın karşısında meraklı gözlerle etrafı gözlemleyen bebek masumiyetiyle yüreği kadın avucunda atan tutsak güvercindir erkekler. Şöyle desek yanlış olmaz; Erkekler dünyayı yönetir, kadınlar da onları!   Tarihte bunu doğrulayacak sayısız örnekler bulmak mümkün. Sesini kaybetmiş                      çocuk gibidir erkek. Dile gelse söyleyecek çok şeyi, sadece erkeklerin bildiği  hikayeleri var, kimseye anlatamadığı. Hep ‘’odun’’, ‘’hıyar'', “ana kuzusu'' diye horlandı. Dışarıda koskocaman şehir varken, koyu bir kederle gecenin tam ortasında, kendi içinde kayıp gözyaşının peşinde garip bir yolcudur O! Oklara göğüs geren dev kanatları engeldir yürümesine. Gülemez kahkahayla, ''karı gibi gülüyor'' demesinler diye, Ağlayamaz, ''karı gibi zırlıyor'' derler diye... Ağlamak, gülmek, korkmak yasaktır Türk erkeğine. Yanmışsın halinden ne bilsin ham. Bir mutsuz şiirdir erkek,  ışığa küs, çayı dahi kederle yudumlayan. Çayı açık sever ama, karısını çok koyu!

''Erkeğin olmadığı hayat nasıl bir şeydir'' merakına düşen kızlar! etrafınızda binlerce gezegenin dolaştığı Güneş bile olsanız, biliyorsunuz ki, hayat sadece Dünyada var. Sen erkeğin gönlüne haciz koymayı bil, iflas etmeye razıdır o! Neye isyan ettiğini bile tam olarak bilemeyen, 'Beni taşıyabilecek adam arıyorum'' diyen kızlar;  nakliyeci Remzi'nin numarasını veriyorum yazın çok mülayim adamdır!            

*  

Ömrünüz bahtlı, gününüz tatlı olsun efendim!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.