Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRKİYE'DE ET NİÇİN PAHALI?                

Market raflarında et fiyatları aldı başını gidiyor. Talep yüksek olmasına karşın, arz yetersizliğinin etkisiyle yükselen fiyatlar, tüketicinin cüzdanını yakmaya devam ediyor. Artık çıkmaz sokağın sonuna geldik, et krizine en kısa ve net hamle; ithalat. Astronomik rakamlar nedeniyle et tüketiminin yılda kişi başı 13 kilonun üzerine çıkmadığı Türkiye'de asıl problem tüketim ile üretim arasında ters makas olması. Kırmızı et, markete ulaşana kadar üç kez el değiştiriyor. Besiciler, tedarikçiler ve market, kasap gibi satıcılar. Besici, büyükbaş hayvanı yetiştirip hayvanın gövdesini tedarikçiye satıyor. Tedarikçi, besicinin gönderdiği karkas etin kemiklerini, sinirlerini temizleyip ihtiyaca göre pirzola, bonfile gibi bölümlere ayırıp müşteriye hazır hale getirip marketlere, kasaplara, lokantalara satıyor. Fiyatlar neden yüksek dediğimizde her kesimin kendi penceresinden farklı bir açıklaması var. Kırmızı et fiyatlarını belirleyen temel unsur olan aracı sayısındaki çokluk dikkate alınmadan et fiyatını ucuzlatma çabaları 'fırsatçılara' hizmet eder.

          Fiyatlardaki tırmanışın bir diğer önemli nedeni olan hayvan besiciliğindeki maliyet sorununu elbette göz ardı edemeyiz. Ama, yıllardır yükselen fiyatları frenlemek için besiciliğe yönelmenin bu sorunu çözemediğini görmekteyiz. Peki, ne yapılmalı? Cevap basit. Et fiyatlarının artışına çözüm ya ithal et, ya da stokçuların insafa gelip piyasaya ürünlerini sürmesi. İkinci seçeneğin mantık dışı olduğu hesaplanırsa, dünyanın en pahalı etini yiyen millet yolunacak kaz olmadığına göre yurtdışından canlı hayvan ithalatı bu vurgunu dizginleyebilir.  Fiyatların gerilemesiyle hayvancılığın hala aile tipi işletme olmaktan ve kuru meralarda sığır otlatmaktan daha ileriye gidemediği ülkemizde et tüketimi de o oranda artacaktır. 'İthal hayvanlar pek güvenli değil' masalına artık kimse inanmıyor. Çünkü hiçbir masal, insanı çocuk kalmaya ikna edebilecek kadar uzun değil. Enflasyonu şişiren ve vatandaşın cebini delen fiyatları baskılamak için tartışmaların odağındaki Tarım Bakanlığı kapıyı açmalıdır. Aksi halde besilik hayvan ithalatını durdurması açığı büyütür ve fiyat artışları hızlanır.

    Et ithalatı kalıcı çare olmayıp, fahiş fiyat artışının düşürülmesinde caydırıcı bir tedbirdir. Hayvancılık sektörünü tamamen içe bağımlılıktan kurtarmayı,  yerli tüketiciyi korumayı, fırsatçı besi işletmelerini disiplin altına almayı hedeflemelidir. Toparlarsak; doğru seçenek keşfedilmezse, gün gelir etkuyumcu vitrininde asılı durur.  Gelen geçen de sadece bakmakla yetinir.

*

Umarım kalemin fısıltıları kulağa ulaşır. Umarım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.