Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRKİYE'DE İŞ DİSİPLİNİ VAR MI?

İş hayatı, çalışanların gün boyu emek ve zaman harcamasıyla geçen hareketli bazen stres ve neşeli ama performansa göre değişen bir sosyal birlikteliktir. Türkiye'de iş dünyasının pek ele alınmamış önemli bir konusudur iş disiplini. Resmi ya da özel sektör hiç fark etmez bir iş disiplin kültürü varsa büyümeyi yakalaması çok ama çok güçlü bir olasılıktır. Disiplinin olmadığı yerde bir laçkalık, keyfiyet, gönülsüz ve anlamsızca iş vardır. Pozitif disiplinin hakim olduğu kurumlarda herkesin görev tanımı belli olduğundan personele iş tarifi gerekmez.

Disiplinin kısıtlayıcı bir çalışma tarzını beraberinde getirdiği yanılgısına düşmeyin                                ya da disiplini alt kadroya hakaret, aşağılama, kabalık hissine kesinlikle kapılmayın. Disiplin düzene koyma, enerjiye odaklanma ve hedefe ulaşana kadar sebat ve azimli olmak anlamına gelir.  Daha tatmin edici bir iş sürme imkanı sağlar.

Yaşamın en merkezdeki uğraşı olan çalışmayla ilgili aşağıdaki etkili adımların uygulanması önemle tavsiye olunur.

1- Somut bilgi ve belgeler toplayınız (varsa şahitler bulunuz).                                                                        2- Olayın tekrarlanan durum olup olmadığını, ilgili kişinin geçmişte bir disiplin                                suçu bulunup bulunmadığını araştırınız. Bu kötü iş alışkanlığı kararlarınızda                              yardımcı olacaktır.                                                                                                                                                         3- Gecikmeden şahısla özel görüşünüz. Konuşmaya karşınızdakini suçlayarak değil,                     bilgi toplayarak başlayınız.                                                                                                                                   4- Personelin kendisini savunabilmesine imkân vermek adına şahitlerini de özellikle dinleyiniz.                                                                                                                                          5- Kurallara uymamış olmanın doğuracağı sakıncaları elemana açıklıkla anlatınız.

Ağaç meyvesinden, sistem sonucundan belli olur. O nedenle disiplin varsa,  yol kolay ve kısadır.  İşçinin durumunu iyi yönde değiştirmesine yardımcı olunduğu halde hatasını telafi hususunda çaba göstermeyenin cezası işine son vermektir...

İşini seven, ailesinin geçimini düşünen işine dört elle sarılmalı. Disiplin sertlik, soğukluk ve iş çavuşunun emirlerini çağrıştırsa da... Halbuki; kalp kırmak değil,sağlıklı sınırlar çizmektir. Toplumun çeşitli düzeylerinde, okulda, ailede, işyerinde ya da resmi kurumlarda aslında disiplin sorunu var. Kimine ürpertici gelebilir ama Türkiye'de işletmede düzenin olumlu yönde gelişmesini sağlayıcı en etkili iş disiplin uygulamasının elemanı işten uzaklaştırmak olduğuna inanırım hep. Sayısız kere!

*

Çayınız demli, sohbetiniz kıvamlı olun efendim!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.