Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRKİYE'DE MUHALEFET SORUNU VAR

Mevzu siyaset olduğunda herkesin üzerinde anlaştığı konulardan biri de Türkiye’de ciddi bir muhalefet sorununun olduğu gerçeğidir. Türkiye’de muhalefetin, “onarıcı” ve “alternatif” programlar geliştirici bir tavır içinde olmadığını söylemek yanlış olmaz. Muhalefet projeler üretmek, hedefler geliştirmek ve bunları seçmene sunarak buradan iktidara uzanmak yerine, hükümeti yıpratarak onun enkazı üzerinde varlık alanı açmaya çalışıyor. 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşananlar muhalefet sorunu olduğunu belgeledi. 7 Haziran’da iktidardaki partiden kopup, muhalefete kredi açan seçmenin beş ay sonra geri dönmesinin tek izahı var. Seçmen muhalefetten umudunu kesti. Seçmenin AK Partiye zorunlu dönüşünün sebebi bu; memleket sahipsiz kalacak telaşı..!

Demokrasinin en önemli kurumu muhalefet neden önemli? Çünkü muhalefetin zayıf olduğu yerde siyasetin alanı daralır, denetim görevini yitirir. Demokrasi düzeneğini anlamlı kılan; iktidarın değil, muhalefetin varlığıdır. Muhalefet sorunu var dedik. Siyasi yelpazenin sağında solunda yer alan minik partileri bir kenara bırakalım. Evvela SP'den başlayalım. 28 Şubatta malum medyanın taarruz ettiği partiyi köpürtme çabaları azalmış şampuan kutusuna su doldurmaya benzer.

MHP'ye bakalım. Ülkücü hareketin partisi olmaktan çıktı. 7 Haziran’da büyümüştü, belki daha da büyüyecekti, dükkânı kapattı!

CHP'ye geçelim. Yüzde 25’e demir attı.  Girdiği hiçbir seçimde oyunu bir puan bile artıramadı. Lider sorunu var mı? Evet var. Sekiz seçimden de ağır yenilgiyle çıkan genel başkan bırakın çözüm üretmeyi, yenilgiyi konuşmaya dahi izin vermiyor. Tası tarağı toplamak yerine, kulpu kopuk kahve fincanı gibi koltuğu sağlamlaştırma yoluna gidiyor. Ulusalcı çizgisini geride bırakan partide imaj problemi de var. Ana muhalefet partisinde, “parçaları kendi aralarında uyumlu” bir işleyiş görebiliyor musunuz? Bazı sakıncalı isimler nedeniyle önümüzdeki seçimde yüzde yirmi dahi görmesi zor.

İktidara karşı mevzilenen cephedeki öbür partiye göz atalım. Piyasaya yeni çıkan İYİ, iktidar alternatifi olduğunu millete inandırabilme ve nefesini iktidarın ensesinde hissettirme yeteneğinden oldukça yoksun. AKP karşısında bir herhangi bir denge ve fren görevi üstlenebilmesi uzay boşluğu mesafesinde! Yaz bitmesin diye sonbahar yapraklarını yeşile boyayıp ağaca zımbalasak olur mu?

Peki, AKP'den kurtulmak için muhalefet ne yapmalı? Cevap belli; kendini yenilemeli.Biz niye böyle perişan haldeyiz, neden umut olamıyoruz, niçin AKP’nin yanına yaklaşamıyoruz, iktidara niçin çok uzağız diye kendini sorgulamalı. Yaparlar mı? Keşke! Fakat çok zor... İktidarın her “AK” dediğine “KARA” demenin güçlü muhalefet olmadığı gibi “çürütmecilik'' temelli muhalefet yaklaşımları da demokratik sürecin işleyişine hiçbir olumlu bir katkı sağlamadığı bilinmelidir. ''Karalamaya” dayalı geleneksel muhalefet anlayışı terk edilip, geleceğe dönük tahmin ve tavsiyelerin yerleştiği yeni bir muhalefet anlayışına geçiş yapılmalıdır. Aksi halde sadece muhalefet için değil siyasetin geneli için de önemli bir sorun oluşturmaya devam edecektir.

*

Gece uyumadan kar duası eden çocuklar gibi umutlu kalın. Hep umutlu.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.