Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRKİYE'NİN AB'DEN ÇIKMA VAKTİ GELMEDİ Mİ?

 

Türkiye ile AB arasındaki cepheler son haftalarda yaşanan krizlerin ardından iyice derinleşti. Artık bir gevşeme beklenmemeli. Müzakerelerin dondurulmasından, ekonomik yaptırım uygulanmasına kadar uzanan seçeneklerin yüksek sesle tartışılmaya başlandığı şu dönemde Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin iplerini salıvermesi en akıllıca duruştur. Yıllar boyu aynı piyesi izlediğimiz halde yine izahı güç bir şekilde her seferinde kendimizi oyuna kaptırıyoruz. Bir düşünün; AB'nin kapısında Türkiye kadar bekletilen başka aday ülke oldu mu? 1950'li yıllardan beri devam eden bu saçma tiyatrodan sıkılmamız gerekmiyor mu artık! Üye olmadan AB ile ticaret yapılamayacağından mı korkuluyor? Yoksa ana vatanları birliğe üye olmadan Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize serbestisi sağlanmasından mı                      endişe ediliyor?

Emin olun, AB'ye üye değilken ne oluyorsa, olmayınca da başka bir şey olmayacak. O nedenle Türkiye bugüne kadar AB üyelik süreci cıvıklığını sürdürmedeki siyasi iradesinden vazgeçmelidir. Ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasi gelişimi ve geleceği kesinlikle AB sürecine bağlı değildir. AB ile ilişkiler ayıyla oynaşmaktan farksızdır. Birliğin Türkiye'den götürdükleri bize getirdiklerinden daha fazla. İhracat oranı düşük seviyede seyreden AB'den boşalan ticari saha, Afrika seçeneği ile doldurulabilir.               

Avrupa Birliği gemisi Yunanistan ile su almaya başladı. AB'nin batma sürecinin hızlandığını ilk gören ülke İngiltere oldu ve "şiddetli geçimsizlik" günlerini beklemeden batan gemiyi terk etti. AB daha iyi günlerini yaşıyor... İngiltere’nin ardından Fransa, İtalya, Hollanda dahil  10 ülke daha firar planları yapıyor. "Italexit" olarak gündeme gelen İtalyan'ın birlikten kaçacağı endişesi henüz yatışmışken, bu kez "Frexit" yani Fransa'nın AB'den çıkması gündeme geldi.

Son zamanlarda içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik sancılarla belki de tarihinde hiç olmadığı kadar sorgulanır bir hal alan Avrupa Birliğinin yükünü sırtında taşıyan Almanya, asalak ülkelerin ağırlığını üstlenmekten, artan maliyetlere katlanmaktan bıktı. Ekonomik temeller üzerine inşa edilmiş siyasi bir proje olan birliğin üyeleri arasında fikir ayrılıkları, sürtüşmeler, borç krizi, ekonomik durgunluk, Birliğin sonunun geldiğinin göstergeleri. Temel sorunlarını dahi çözemeyen AB tel tel dökülüyor! Dağılmanın getireceği yükle beraber                           bazı 'ruh hastası' ülkelerin intihar edeceği sürpriz değilken Türkiye'nin son birlik toplantısında en kötü senaryoların masaya getirildiği AB'ye katılma ısrarı neden? Mesela 'Niyazi' Yunanistan'ı ele alalım! Dramatik çöküşün önüne geçemeyen Yunanistan'ın kurtarılması ortakların cebini yaktı. Bu nedenle Yunanistan'ın Avro'dan şutlanması resmi düzeyde tartışılmaya başlandı. Yunanistan’da henüz doğmamış iki nesil borçlu. Başkent Atina'nın en işlek caddesinde mağazaların %40'ı kapanmış vaziyette. Bu durum, İkinci Cihan Savaşı                       esnasında Alman işgali döneminde bile yaşanmadı. Gırtlağına kadar borç batağına saplanan, kemer sıkma tedbirlerinin işsizliği yukarılara tırmandırdığı Yunanistan'daki çöküşün yarattığı Tsunami dalgası tarım ve sanayi sektörleri can çekişen İtalya'yı da yutmak üzere. Bütçe açığını kapatmak için kamu harcamalarını kısma planlarına tepki gösteren sendikaların grevden greve koştuğu Fransa sinir krizi eşiğine geldi. Sarsılmaz olduğu düşünülen, görkemli dönemleri geçmişte kalan, yere göğe sığdırılamayan sosyal modeli çoktan iflas eden Avrupa yıkılıyor! Ama kimileri göremiyor.

*                                                                                                                                                         Görenedir görene, köre nedir köre ne!                                                                           

 
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.