Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRKİYE'NİN DENİZALTILARA İHTİYACI VAR

Üç tarafı denizler, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyorsanız; ya yüzmesini iyi bileceksiniz ya da savaşmasını... Türkiye'nin güvenliği denizlerden geçiyor.

Çağlar boyunca toplumların refah düzeyini, güvenlik algısını, savaş biçimini ve uluslararası ilişkilerini şekillendiren denizlerin devletlerin pek çok politikasını doğrudan etkilemesi, ülkeleri güçlü donanmalar kurmaya itmiştir. Bu sebeple Anavatanda güvende yaşamak, denizde güçlü olmak, dünyada söz sahibi olmak için tüm denizlerde var olmak zorundayız.

Savaşların seyrini değiştiren, avını sessiz ve koyu boşlukta arayan, derindeki gözlerdir denizaltılar. Yerlerinin tespitinin zorluğu, ülke savunma sisteminde ayrı bir değer kazandırır.

Bilhassa yeni nesil nükleer denizaltılar havadan tamamen bağımsız olduğundan uzun süre yakıt ikmaline ihtiyaç duymaz.

Ortadoğu’daki güvenlik, giderek daha fazla ileri düzey silahlar temelinde yürüyeceğinden Türkiye, milli savunmasını şekillendirirken hesaplarında tek düşmanla karşılaşma tehdidinden hareket edemez. Türkiye'nin dostu az, düşmanı çoktur. Bu sebeple plan ve ölçek açısından çeşitli tehditleri dikkate almak, çok yönlü savunmayı organize etmek ve nükleer caydırıcılığını geliştirmek zorunda. Dünya barışı ve Türkiye için azılı tehdit unsuru İsrail'i bir denizaltı gücü olma yolunda silahlandıran, kan üzerinden kasasını dolduran Almanya'dır. İşgalci İsrail'in Filistin ve diğer Ortadoğu halklarına yönelik gerçekleştirdiği pervasız katliamlarda Alman silahlarının payı yadırganamaz büyüklüktedir. Muhakkak çoğu gizli kalacak pek çok masum hedefe saldıracak İsrail’in elinde tahminlere göre yüzlerce adet atom bombası bulunuyor ve birçoğunu hâkimiyet gayreti içinde olduğu Akdeniz'de konuşlandırıyor. Daha fazla savaş için daha fazla denizaltı toplayan, Ortadoğu'da kertenkele iskeleti gibi baş aşağı sallanan İsrail'in yeni savaşların hazırlıklarını yapması kırmızı kalemle not edilmesi gerekir.

Türkiye, bölgede artan saldırı amaçlı askeri tehditleri savurmak ve mevcut savunma yöntemlerinin caydırıcılık düzeyini artırabilmek açısından yeni saldırı sistemleri geliştirmeli. Harbin uzaya sıçraması halinde bile denizlerin derinliklerinde denizaltı hâkimiyeti hüküm süreceğinden, diğer ezeli düşman Yunanistan'a karşı Ege ve Akdeniz’de su altında operasyon düzenleme fırsatını yakalamalıyız. Dikkatlerimizi sahte gündemlerden kurtarıp, dış tehlikelerin şifrelerini çözmeye ayırmalıyız.

Saldırıyı karadan beklemeyin, onlar dalgaların altından gelecekler. İstanbul Karadeniz'in, Çanakkale Ege'nin kapısıdır. Kapıyı kapalı tutan Türkiye denizlere egemen olur. Yeni yer yoktur. Yerler bitmiştir. Yeryüzü bitmiştir. Yeni yol vardır. Yol denizin altındadır. Savaş zindan karası denizin dibindedir. Düşman eskiden toprağın altına inmişti, şimdi suyun da altına indi...

*

Her şey güçlü ve büyük bir Türkiye için!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.