Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

Türkiye'nin dünya ticaretindeki yeri

Dünya Ticaret Örgütü’nün açıkladığı “Dünya Ticaret Raporu"nda, Türkiye genel listeye göre 22’nci büyük ithalatçı oldu. 196 sayfalık raporda ithalat devi ABD ihracatta aynı başarıyı gösteremedi. İhracat liginde Türkiye 32'nci basamakta yer alıyor. Dünya ihracat şampiyonu ise geçen yıl da unvanı korumayı başaran Çin. Dünya Bankası, ülkeleri gelirlerine göre dört kategoriye ayırıyor: ‘Düşük’, ‘ortanın altı’, ‘ortanın üstü’ ve ‘yüksek gelir grubu.’ Bu değerlendirmeye göre Türkiye ‘ortanın üstü’ gelir grubunda, yukarılarda bir yerde yer alıyor. Dünya Bankası bu derecelendirmeyi ‘kişi başına ulusal gelir’ rakamlarına göre hesaplıyor. Anadolu’daki sanayi devrimi, ortaya çıkan yeni girişimcilik ruhu ve ihracattaki tempo, önümüzdeki dönem için ‘yüksek gelir grubuna’ dahil edebilir. 

1990’lı yılları ve hatta 2001’i, anlamsız koalisyonlar, devalüasyonlar, erken seçimler, yanlış dış politikalarla geçiren ülkemiz maalesef dünyadaki gelişmeleri ıskaladı. Düşük döviz kuru, faiz politikası, artan maliyetler nedeniyle Türkiye’nin rekabet gücü azalınca, haklı olarak tarım, turizm, küçük ölçekli sektörler feryat etti. Ancak, bunlar o dönemin yaşanan gerçekleriydi. Bu karabasan ortamından adım adım kurtulan Türkiye, IMF denilen tefeciden sonra daha rahat solumaya başladı ve gelişti. 2002’lerden itibaren yapısal reformlara önem verilmiş, özelleştirme süreci hızlandırılmış, mali piyasalardan başlamak üzere sağlık, sosyal güvenlik, enerji ve iletişim sektörlerinde önemli reformlar kaydedilmiştir.

2023 yılında dünya ticaretinden yüzde 1.5 pay almayı hedefleyen Türkiye,küresel ekonomideki zorluklara rağmen, Dünya Ticaret Örgütü üyelerinden daha iyi performans sergilemeye devam ediyor. Türkiye, başta enerji vizyonu ve savunma sanayi olmak üzere hızla gelişen, küresel ekonomi bütünleşmesini sürdüren bir ülkedir. Büyüme hızı hissedilir ölçüde düşen dünya ticaretinde Türkiye'nin payı ancak ihracat teşviklerini artırarak gerçekleşebilir. Özellikle küresel pazarlardaki fırsatları değerlendirmek, ticari işbirliklerini katlanarak artan iş hacimlerine dönüştürmek isteyen KOBİ'lerin sermaye güçlerinin arttırılması ve önlerindeki bürokratik engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması lazım. Türkiye'nin önümüzdeki yakın süreçte dünya ekonomi liginde üst sıralarda yer alması için yapması gereken hamleler şunlar;

1- Bürokratik önlemleri azaltarak, sadeleştirerek, ihracata yönelik özendirme önlemlerini devreye sokmak marifetiyle cari açığı düzeltmek.

2- Ülkeye gelebilecek yabancı sermaye girişimini kolaylaştıracak güvenli adımlara yoğunlaşmak.

3- İyi bir planlama ve ulaşılabilir hedefler oluşturarak ülkeler arası rekabette avantajlı duruma geçebilmenin anahtarı olan enerji ve madenciliğe dönük faaliyetlere yönelmek.

4- İstikrarlı bir ekonomi yönetimi, küresel rekabete göre şekillenmiş bir sanayi yapısı, artan milli tasarruflar ve bundan giderek daha çok pay alan ulus alt yapısı oluşturulması.

Türkiye’nin önünde sayısız fırsat penceresi var. Türk Lirasıyla alışveriş 'rüya' değil. Dünya ticareti Doğu'ya kaydı, para birimi Batı merkezli olamaz. Dolar kullanmadan ticaret yapabilen Çin ve Rusya başarılı örneklerdir. Türkiye’nin ağır basan diğer kazançları tedirgin Arap sermayesi. Körfez ülkelerindeki gerilime paralel korku endeksleri riskli varlıklarda artan satış baskısıyla yatırımcıları “güvenli limanlara” kaçışa zorlamaktadır. Üzerine konan bu talih kuşunu avucu içine alabilen Türkiye, dünyanın geri kalanından korkmayan süper bir güce dönüşebilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.