Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRKİYE'YE BİR İYİLİK YAP

İnsanların sürekli çeşitli ihtiyaçlara gereksinim duyması, yaşam standartlarının yükselmesi ve buna bağlı olarak sanayinin gelişmesi sonucunda çevre katı, sıvı ve gaz atıklar ile kirlendi. Kirlilik bitkileri, insanları ve hayvanları tehdit eden bir boyuta ulaştığından bazı tedbirler alınıp zararları en aza indirmek şart oldu. 

Çevrede birikerek çirkin görüntü, kötü koku ve hastalıklara neden olan naylon poşet, pet şişe, plastik, meşrubat kutusu, cam, bitik pil, hurda metaller, kağıt vb. katı atıklar çeşitli işlemlerden geçerek geri dönüştürülebilir. Toprağa karışarak bitkilere zarar veren, yeraltı sularına karışarak insan ve hayvanların zehirlenmelerine neden olan akarsu, göl ve denizlere taşınarak balıkları yok eden atık yağlar, kimyasal sıvılar, fabrika ve kanalizasyon sularının da bir kısmı geri dönüştürülebilmektedir. Lağım sularının arıtma tesislerinde çeşitli işlemlerden geçirilerek tekrar şebeke suyuna verdiği bilinmektedir. 

Geri dönüştürülemeyen kimyasal yağ atıklarının toprağa karışması son derece zararlıdır. Bu nedenle kesinlikle çöp bidonlarına, kanalizasyon ağına dökülmemelidir. Cam veya pet ambalajlarda biriktirilerek atık toplama merkezlerine gönderilmeli. Gelelim en tehlikelisine; petrol, kömür, LPG gibi fosil yakıt ve egzoz gazları başta orman yangınlarını ve hava kirliliğini tetiklemektedir. Fabrika bacalarına filtre takılması, yakıt olarak kalorisi düşük ağaç kömürü yerine, taş kömürü kullanılması, mümkünse kömür yerine doğalgaz kullanılması rüzgar ve güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılmasının zararı en aza indireceğine şüphe yoktur.                         

Topluma örnek davranışlarda bulunmayı hedeflerken, yaşayarak öğrenen ve öğreten çevre dostları! atıklar aslında değersiz bir çöp değil, 'gelecektir'. Çözüm bizde geleceğimizi çöpe atamayız. Yarının başladığı yerdir, geri dönüşüm. Günlük hayat alışkanlıklarımızda olabildiğince az çöp biriktirmek, kaynağında ayrıştırmak biyokimyasal çevrime katkı sunacağı bilinmelidir.                        Doğal kaynaklarımız sınırsız olmadığına göre, dikkat edilmediği takdirde bu sınır seviyesine ulaşmamız apaçık ortadadır. Kaynak israfını önlemenin yanında, yaşam standartlarını yükseltme uğraşları ve ortaya çıkan enerji krizi ile bu gerçeği görüp atıkların geri kazanılmasını dert edinen çevreci resmi ve özel kuruluşlar! Türkiye'ye bir iyilik yapın, geri dönüşüme destek verin!

*

Yazı, insanlar iyilik yapmaya başlasın diye acele yazıldı...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.