Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

TÜRKİYE'Yİ ''O'' KURTARACAK!

En basit tanımıyla tortulu ve killi taşlar arasında sıkışıp kalmış kaya gazı (Shale Gas), sanayi ve enerji alanlarında yeni oluşumların kapısını aralayan, doğalgaz üreticisi ülkeleri tedirgin eden yeni enerji silahıdır. Avrupa doğalgazının %30'nu tek başına karşılayan Rusya; değişecek dengelerin kendini zora sokacağını ensesinde hissetmektedir. Enerji arzı dünyada gittikçe önem kazanırken piyasadaki oyuncular plan ve pozisyonlarını değiştirmeye başladı. Petrolde yüzde 92, doğalgazda ise yüzde 98 dışa bağımlı olan Türkiye'nin, yıllardır bilinen ancak çıkarılamayan kaya gazını arama çalışmalarına başlaması bütün denklemleri alt üst etti. 60.1 milyar dolara ulaşan enerji ithalatını azaltmak için kaya gazı varlığı ülkemiz için önemli bir şans.  

Enerji sektörünün ana müşterisi Avrupa Birliği, endüstrinin ucuz enerjiye kaçışını durdurmanın çarelerini araştırıyor. Kaya gazı sonrası petrol fiyatlarında yukarı yönlü tırmanış ihtimalinin ortadan kalkacağı, büyük bir değişim geçireceği Ortadoğu coğrafyasında kartların yeniden dağılacağı çok açık. Savunma harcamalarını kıstığı, rekabet gücü zayıfladığı bir anda Amerika kaya gazı sayesinde durumu düzeltmeyi planlıyor. Halen kullanma yönünde eğilimini sürdüren ABD’nin bu kaynağı dünya piyasalarına sürdüğünde uluslararası enerji terazilerinde dengeler tepetaklak olacak cinsten. Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak- helikopter üreticisi Boeing firmasının kaya gazı ile çalışacak uçak motorları üretimine girmesi, arabalarda petrolden                    gaza geçiş hamleleri, santrallerde kömür yerine gaz kullanılması gündemde.

Kısa bir süre sonra ABD'nin kaya gazı, Rusya'nın doğalgazıyla kapışacak. Bu nedenle kaya gazı ihracatı için şimdiden Panama kanalı genişletiliyor. Enerjide kurulan yeni oyun, petrolden kaya gazına geçiş gelişmeleri, petrol talebindeki azalmalarla, Körfez ülkeleri öldürücü bir tekme yiyecektir.

Söz konusu gazın aslında doğalgazdan bir farkı yok. Sadece çıkarılma yöntemi farklı. Gazın Türkiye'ye diğer avantajı da neredeyse her şehre ulaşan bir şebekenin bulunması. Önceden yeraltından çıkarılması oldukça zor ve masraflı olan bu gaza ulaşmak, gelişen teknoloji sayesinde artık mümkün. Kayanın öncelikle hapsettiği gazı serbest bırakır hale getirip, hidrolik kırılma (Fracking) yaratıp basınçlı suyla yüzeye çıkarılması sistemi. Kaya gazının bir fırsat olduğunu yıllar önce keşfeden ABD, ilk olmanın verdiği avantajla şu an sahada lider konumda. Dikkatlerimizi, sahte gündemlerden kurtarıp, ekonomik durgunluğun şifrelerini çözmeye ayırmalıyız.

*

Her şey güçlü bir Türkiye için!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.