Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

Üretim yoksa çıkış da yok!

Ordu'nun, tartışmasız en genel sorunlarından biri üretim yetersizliğidir. Ekonomi denilen rakamlardan oluşan hesaplamaların hepsi üretmeyle alakalıdır. Yerkürenin en büyük finans merkezi bile olsanız üretmeniz gerekir. Çünkü, salt para hiç bir şeyi çözmez. Her şehirde ekonomik ve sosyal şartlar aynı olmadığından büyümenin istihdama etkisi de kentten kente değişiklik gösterebilmektedir. Bir yanda sanayinin yoğunlaştığı Marmara bölgesi diğer tarafta yıllar boyu ihmal edilmiş Karadeniz istihdam ve büyüme ilişkisinin en çarpıcı örneğidir. Taşıma suyla değirmeni döndüren Ordu'nun istihdamın artmasına yönelik politikalar geliştirememesi dışarı göçleri tetiklemektedir.

Kültürel cazibe merkezi olabilmek, kalkınmayı artırmak, ekonomik canlılık ve diğer şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretim şart. Genelde ülke gündemi magazin konuları ve seviyesiz dizilerle meşgul olduğundan şehir ekonomisinin sıkıntıları bugünlerde pek konuşulmaz oldu. Özellikle fındık fiyatındaki aşağı yöndeki hareketler, işsizliği bir kademe daha yukarı tırmandırmıştır. Bulundukları ilin ticari kalkınmasında sorumluluğu en çok ekonomi kurumlarından biri olan ticaret ve sanayi odasının yabancı yatırım ve üretim tesislerini şehre çekme arayışı ve girişimlerinde etkisiz kalması da can çekişen şehir ''ekonomik yaralarına'' üfleyemiyor. Kamu ve özel sektörün, orantısız gelir dağılımını ve kontrolsüz işsizlik yükselişini durdurabilecek yeni gelir kaynakları arayışına girilememesi yakın süreçte Ordu'yu strese sokabilir.  Ekonomik gücünü fındıktan alan Ordu'nun üretim yeteneğini değiştirmekten başka seçeneği yoktur. Sadece fındığa dayalı kalkınma modeli yetersiz gelmektedir. Devlet politikalarında yatırımcıyı teşvik eden destek paketleri, bölgesel bazlı vergi muafiyetleri, Ar-Ge hibelerine ihtiyaç vardır. Teknoloji sahasında yeterli birikimi olmasa da montaj anlamında sanayi işletmelerini çekmeli, bundan oluşan istihdamla teknolojinin geliştirilmesini sağlayabilmeli.

Kalkınmanın 'motoru' üretimdir. Kentin gerçek manada kabuğunu kırması için, öncelikle organize sanayi bölgesi yetersizliği engeli aşılmalıdır. Paradan para kazanma modeli yerine üretime yönelik kazanma anlayışı ticari hayata hakim kılınmadıkça, şehir ekonomisinin büyüyemeyeceği, insanlara istihdam sunamayacağı bilinmelidir. Ayrıca üretim sadece işsiz kesim değil, çalışanlar için de, emeğin verimini artıracaktır. Özellikle teknolojiye uyarlanan üretim hem maliyetleri aşağıya çekecek, hem de dış piyasada yerli sanayicinin rekabet şansını yükseltecektir. Ekonomideki darboğaz ancak üreten ve birleşen Ordu ile aşılabilir.

*

Umutsuzluk yok. Gün gelir, gül de açar, bülbül de öter!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.