Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

VENEZUELA NEDEN HEDEFTE?

Dünyanın da en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi Venezuela, tarihi boyunca milli politikalar izlediğinden haydut ABD’nin ilk hedeflerinden biri oldu. Venezuela’nın eski lideri Chavez ile başlayan hikâyesiyle zengin enerji kaynaklarını kendisi işletmesi ve petrol-doğalgaz yatırımları için Rusya’yı tercih etmesi yıllarca bu kaynakları elinde bulunduran Batı'yı ve başta da ABD’yi pek memnun etmediği açık. 'Petrol kokusu' alan Washington'u en fazla öfkelendiren konuların başında Venezuela, para birimini yüksek enflasyon nedeniyle beş sıfır atıp yeni para biriminin ismini “Egemen Bolivar “ olarak değiştirmesi oldu. Ayrıca petrol fiyatına bağlı olan milli kripto para Petro’yu hayata geçirdi.

Kendi rotasını çizmek isteyen ülkelerin başına gelmedik kalmıyor. 'Firavun İmparatorluğu' bir defa daha kanlı tırnaklarını Latin Amerika halklarının boğazına geçirdi. 2009’da Honduras, 2016’da Brezilya’da gerçekleşen darbelerin benzerini Venezuela’da sahneye koymaya çalışıyor. Dünyanın geri kalanına, yani aleme nizam verme ısrarının arkasında gizlenen gerçek petroldür. Gaye ne? Rusya ile ABD arasında yeni bir soğuk savaşın merkez üssü olan ülkenin petrollerine çökmek, bağımsızlıkçı iktidarları ortadan kaldırmak.

Pekala neden şimdi? Venezuela’daki petrolün bir numaralı müşterisi ABD’nin dışarıya bağımlılığının son yıllarda çok önemli oranda artması dış politikasının saldırganlaşmasına yön verdi. Rakamların gücünün 'komaya' girmesi, gelir dağılımının aşırı bozulması, sermayenin belli baronlarda toplanması Amerikan halkını aşırı fakirleştirdi. ABD Başkanı ''Yeni Firavun’un'' son dönemde yaşadığı sıkıntılardan dolayı seçmenle yeniden bağ kurabilmek için bu politik adımı attı.

Venezuela, ABD için niçin tehdit? Çünkü Güney Amerika’da halk gücü eline almaya başladı. Kukla yönetimlerin yerine halkçı iktidarlar işbaşına geldi. Bolivya’da ilk yerli başkanlık makamına seçildi. Emperyalizme karşı birlik oluşunca ABD kabus görmeye başladı.

'Beyaz Saray Çetesi', başaşağı yuvarlanışının ne zaman ya da nasıl sona ereceği belirsiz Venezuela'dan Türkiye'ye altın akışını durdurmak ve giderek gelişen iki ülke arasındaki ticari ilişkileri 'doğramak' için her yolu deniyor. Birçok ortak özelliği bulunan Türkiye ile Venezuela kapitalist devletlerin tehdidi altındaki iki dost ülkedir. Her iki ülkeye de kumpas kuran aynı 'şeytandır'.

*

Kulağı olan işitsin! Batı; denizin dalgasına benziyor. Dalga geldiğinde kumu önce yüzeye çıkarır daha sonra dibe batırırsa nasıl, Batı da sevdiğini söylediği ülkeyi mutluluktan göklere çıkarır. Ta ki sahtekârlığı anlaşılana kadar.  Sonrası dibe çöküş!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.