Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

YENİ FİRAVUN TRUMP MI?

ABD’nin, özgürlükler ve hukukun üstünlüğü ilkeleri açısından küresel bir model olduğu masalı, başkanlığı devralma konuşmasında adalet, ahlaki değerler ve iyilik sözcüklerini ağzına almayan Trump tarafından sonlandırılacak. Şimdi Trump yönetimi, Amerikan Yüzyılı’nın ölüm çanlarını çalıyor. Bazı Amerikalılar, ‘çöküş’ söylemlerine hemen duygusal tepki verse de yüzde 70'i ülkelerinin uçurumun kenarındaki 'çakıltaşı'  olduğuna inanmaktadır. Amerika'nın  çöküşü 2003 yılı Irak işgaliyle başlamıştır. Şiddetli bir petrol krizi, doların küresel para olmaktan çıkması karşısında Amerikan derin aklı da, çıkış yolu olarak bölgesel askeri macera senaryoları üzerinde kafa yormaktadır. Eğer A.B.D. serüvenlerine yenilirse, akıbetini hızlandırır. Ancak ‘akıllı güç’ olmaya karar verirse, global etkisini bir süre daha uzatabilir. Fakat akıbeti diğer 'imparatorlukların' sonlarından farklı olmayacak.

Fikirleri ve siyasi duruşu, izleyeceği politikalar hakkında ipucu veren Trump'ın başkanlığına uyum sağlayamaması A.B.D. ülkesini son dönemlerde tarihinde hiç olmadığı kadar sorgulanır bir hale sokmuştur. Şiddet, Ortadoğu coğrafyasında ise "sıradan" Batı'da yaşandığında "insanlığa karşı saldırı"  gibi yorumlayan ikiyüzlü Batı, çarpık zihin yapısının sürdürülebilir olmadığını, çok acı faturalarla ödemeye pek yakında başlayacak. Ekonomi dengesi bozulan                      Amerika'da açlar-toklar arasında tırmanan gerilimin ürettiği anarşi,                                           sefalet ve isyanın artık bir kıvılcım mesafesinde durduğu Washington sokaklarındadır.                            

Güç arttıkça hırs, hırs arttıkça da zulmü normalleşen korsan Amerika koşar adım akıbetine doğru ilerliyor. Büyük şeytan Amerika'ya bağlı "savaş tanrısı" NATO, "para tanrısı" DOLAR, Bir'leş'miş Milletler çetesi dünya halklarına korku ve şiddet yaymayı aralıksız sürdürmektedir. Aynı topraklarda büyümüş, aynı suyu içmiş insanları bölen, kara kıtayı hunharca midesine indiren Amerika’nın siyah insanların bir ruhu olduğuna inanması iki yüz sene sürdü. Ameri'kan' tarihi aynı zamanda istila tarihidir. Asırlarca ülkelerin yeraltı, yerüstü kaynaklarını yağmaladılar, mazlum insanları katlettiler, kadınların ırzına geçtiler, demokrasi palavrası ve türlü dalavereyle dünyayı soyup soğana çevirdiler.

Sahilde üzerine bastıkça çıtırdayan salyangoz kabukları gibi tabutları ezen barbar Amerika'nın çekiç darbeleriyle dağılan cam vazo gibi savrulacağı ''son'' çok yakındır. Kabak ekenin kabağının başında paralanacağı, bir 'Firavun İmparatorluğunun' dağ tepelerinden ovalara yuvarlanan kayalar gibi gürleyen çöküşünü seyretmeye hazır olun!

*

Sahte Ameri'kan' rüyasından uyanamayanlar için!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.