Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

YEŞİL KİMYA

Nüfusu gün geçtikçe artan insanoğlunun ihtiyaçlar listesi de git gide kabarıyor.

Bu listeleri karşılamak için gerekli endüstrilerin üretimde kimyasalların önemi büyük. Bunun sonucunda ise kıyıya vuran balıklar, asit yağmurları, kuruyan topraklar, solunan baca gazları kaçınılmaz oluyor. Hızla büyüyen çevre kirliliğine alternatif çözüm yolları arasında ‘Yeşil Kimya’ son zamanların en çok konuşulan çaresi olmuştur. Kimya ve yeşil kelimelerinin yan yana kullanıldığında uyumsuz olduğu düşünülebilir. Fakat,  tabiatı korumak, yaşamımızı sürdürülebilir kılmak için bu iki kelimeyi birbiriyle uyumlu hale getirmek gerekiyor. Nedir Yeşil Kimya? Belli prensipler üzerine oturtulmuş, kirlilik faktörlerini yok etme amaçlı gerçekleştirilen eylemler bütünüdür. Bir atığın oluşumunu önlemek, mevcut atığın arıtılmasından daha uygundur. İlaç, temizlik ve gıda sektöründe, günlük hayatımızda direkt veya dolaylı olarak sürekli temas ettiğimiz kimyasallara karşı gerekli bazı tedbirler şunlardır. Üretim sürecine giren malzemelerin, üretim süreçleri zehir (toksik) etkilerini en aza düşürecek şekilde tasarlanmalıdır. Üretim aşamaları atmosferik basınçta ve oda sıcaklığında gerçekleştirilmelidir. Böylece daha az enerji harcanmış olur. Tükenen kaynaklar yerine yenilenebilir ham madde ve besin kaynakları tercih edilmelidir. Malzemelerin fiziksel formu, yangın, patlama veya sızıntı gibin kaza risklerini en aza indirecek şekilde seçilmelidir. Özellikle insan yaşamını kolaylaştıran plastikler en göze çarpan kimyasal kirliliklerdir. Yeşil kimyanın yararlarını sayacak olursak; ekonomik faydanın yanında, üretim maliyetlerini azaltması, insan ve doğa sağlığını korumasıdır. Artık hiç kimsenin üretirken çevreyi göz ardı etmeye, "Ben üretiyorum, istihdam oluşturuyorum" bahanesi arkasına sığınarak çevremizi, toprağımızı, suyumuzu, havamızı kirletmeye hakkı yok. İnsan sağlığı ve güvenliğinin en öncelikli üretim kriterleri arasında değerlendirilmesi, sanayide markalaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye'de sürdürülebilir doğayı destekleyeceğine ve dış piyasada pazarlama yönümüzü güçlendirecek Made in Turkey’ mührünün küresel çapta prestijine katkı sunacağına şüphe yoktur. Doğa bize yeşili sundu, biz onu siyaha boyadık. Gelişmiş ülkelerde uygulama alanı giderek artan temiz üretim ve tüketim kavramları, sıradağları bulutlarla sıvanan Türkiye ve Boztepe'nin yamaçlarına savurduğu en mahrem hatıraların sırlarını papatyaların sakladığı Ordu, yeşil kimyanın fırsat ve avantajlarının farkına varmalıdır. 

*

Gökyüzüne bakmayanların kalbi daha çabuk kirlenir. Bu yazı bittiğinde gökyüzüne yeni bir hayranlıkla bakacaksınız... Umarım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.