Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Şinasi KARA

Şinasi KARA

BİLGİ TOPLUMU

İnsanın var olma  amacının "bilgi toplumuna geçmek olduğu' nihayet anlaşıldı.

Tarihin derinliklerinden beri, insanlar hep daha fazlasını tüketmek istediler. Daha fazla tüketimin gerisinde daha fazla üretim yatıyor. Üretim ise ulusal hasıla ile ölçülüyor. Toplum var olmak ve refahını artırmak için daha çok üretme çareler arıyor. Üretimdeki artış, toplumlara ümit veriyor.

Ulusal hasılada, bir önceki döneme göre meydana gelen artış, ekonomik büyüme oranı ile ölçülüyor.  Ulusal hasıla ise "ülkede üretilen mal ve hizmetlerin parasal değerleri toplamından" oluşuyor.

Üretimin gerisinde Toprak, Sermaye ve Emek var. Bu üç faktörün bileşimini sağlayan Müteşebbis, üretimi gerçekleştiriyor. Ekonomik anlamda katma değer artışını, üretim faktörlerindeki artış sağlıyor. Daha çok toprak daha çok üretim anlamına geliyor. Daha çok sermaye ve emek bileşimi de üretimi artırıyor.

Üretimde artışı sağlayan faktörlerin büyümesine  bağlı olarak "ekonomik büyüme"  aşamalara ayrılıyor. Her aşamada, görünmeyen bir kuvvet "bilgi birikimine" katkıda bulunuyor.

-Toprak  Büyümesi, üretimde artış sağlıyor. Tarımsal üretim aşamasında amaç toprağı büyüterek, üretimi artırmak olmuştur. Toprağı büyütmek için savaşmak gerekiyor. Savaş ise "teknoloji üretimine" hız kazandırıyor.

Savaş teknolojisi, sivil hayata uygulanıyor. Ekonomilerde yapısal değişiklik ortaya çıkıyor. Demiryolları örnek gösteriliyor. Nitekim, Almanların Boer Savaşında ağır topları cepheye taşımak için icat ettiği demir yolları ekonomiye mucizeler kazandırdı.

İnsanlık tarihinin günümüze kadar olan serüveni, savaş yoluyla toprak elde etmek idi. İnsanoğlu, Teknoloji üretim fonksiyonunun onları savaştırdığını dahi bilmiyordu. Halbuki savaşın gerçek amacı "toplumun sosyolojik aklına katkıda bulunacak teknolojiyi" insanoğluna kazandırmak idi.

-Sermaye Büyümesi ile daha çok mal ve hizmet üretiliyor ve ekonomi büyüyor. Bunu fark eden insanoğlu sermaye büyümesini amaç edindi. Bu amaçla emperyalist ve sömürgeci uygulamalar dahi yapıldı. Zira, sermayenin kaynağı, tasarrufa dayanıyor.  Bir şekilde tasarrufu ele geçirenler hızla sermaye büyümesine giriyor.

Tasarruflar yatırıma gidiyor ve sermaye birikimi gerçekleşiyor. Daha çok sermaye, daha çok alt yapı ve fabrika anlamına geliyor. Sermaye artışı sayesinde daha çok istihdam yapılıyor.  Üretilen mal ve hizmetlerin miktarı artıyor

İleri sanayi toplumlarındaki karlı işletmelerin  "nakit varlıkları, sabit varlıklarına göre" artıyor. Kapasite kullanım oranları düşüyor. Sermayedeki artış yatırıma gidemiyor. Yeni emek istihdamı, üretimde artış sağlamıyor.  Sermaye büyürken, karlar azalıyor. Sermaye büyümesi sınıra geldi. Toprak ve Sermaye Büyümesi ile ekonomileri büyümüyor.

İleri sanayi toplumlarında, işletmelerin  kar etmesi,  yeni teknolojilerin üretime uyarlanmasından geçiyor. Her yeni teknoloji "toplumun bilgi hazinesini" artırıyor.

-İleri sanayi toplumları için ekonomik büyümenin kaynağı bilgiye dönüştü. Yeni teknolojilerin üretime uyarlanması yoluyla,  aynı birim Toprak ve Sermaye ile  daha fazla üretim yapılıyor. İleri sanayi toplumlarında ekonomik büyümenin kaynağı bilgiye bağımlı hale geldi. Yeni bir bilginin üretime uyarlanması anlamına gelen "inovasyon" olmadan ekonomileri büyümüyor.

Her yeni bilginin üretime uyarlanması "sosyolojik aklın ilerlemesine" katkıda bulunuyor.
 

Ufukta bilgi toplumu görünüyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.