Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Şinasi KARA

Şinasi KARA

DOLAR İMPARATORLUĞU

Amerika Birleşik Devletlerinin "Dolar Basma Hakkı" yoktur.  Doları özel şahısların sahibi olduğu finans kurumu  FED basıyor.  Fed'in ortağı 8 aileden ibarettir. Bunlar; Rockefeller, Goldmen Sachs, Lehman Brothers, Kuhn Loebs, Rothschild, Warburg, Lazard ve Moses Seifs ailelerinden oluşuyor.

Dolar Amerikan Devletinin parası değildir. Amerikan Hazinesi doları borç olarak alır. Borç olarak aldığı için, bankerlere her yıl 500 milyar dolardan daha çok faiz öder.  Daha açık bir ifadeyle, Amerikan halkı kendi parası doları faiz ödeyerek kullanıyor.

Doların altın  ya da başka bir kıymetli maden üzerinden karşılıgı yoktur.  1944 Bretton Woods Para Antlaşması ile dolar karşılığında altın taahhüdü yapılmıştı. 1972 yılında ABD Başkanı Nixon, tek taraflı olarak altın karşılığını kaldırdı. Dolar kağıt paraya dönüştü.

Günümüzde bankerler, kağıt dahi kullanmıyor. Elektronik ortamda üretilen dolar ile işler yürütülüyor. Maliyeti sıfır olan dolar, bankerlere servet kazandırıyor.

2008 yılında 800 milyar dolar olan FED bilançosu, kriz bahane edilerek 2102 yılında 4 trilyon dolara çıkarıldı. Yani, piyasaya 3,6 trilyon dolar ilave para sürüldü. Sürülen bu paranın maliyeti yok. Parayı kullananlar ise karşılığında ekonomik değer veriyor ayrıca faiz ödüyor.

Amerikan  yasalarına göre,  devlet borcunun limiti var. Amerika 5 yıl önce bu limiti yakaladı. Bankerler, borç limitinin artırılması için kulis yapıyor. Zira, Amerika’nın borcu arttığı oranda, bankerler bastıkları maliyetsiz doları, Amerikan hazinesine borç veriyorlar.

Dolar imparatorluğu Amerikan devletini kendi çıkarına kullanmayı beceriyor. Dolara zarar verecek uluslararası siyaseti, ABD kanalıyla uyguluyor. Yaşanan örnekler, Saddam ve Kaddafi’dir.  Her ikisi de, dolar dışında para ile petrolü satmak istedi. Katledildiler. Dolar dışında para ile petrol satıldığı zaman, dolara talep düşüyor. Doların uluslararası para olma vasfı zarar görüyor.

Iran ile ABD arasındaki problemin gerisinde "petrolü dolar ile satacaksın" dayatması var. Nükleer silah üretimi bahane.  Zira Atom Enerjisi Kurumu "İran'ın nükleer silah üretecek teknolojiye sahip olmadığını"  açıkladı. Meselenin gerisinde dolar var. İran "TL ile dış ticaret yapmayı" yasal hale getirdi. İran-Türkiye ve Rusya, ulusal paralar ile ticaret yapacaklarını beyan ettiler. Bu beyan dolara zarar veriyor. En zayıf halka Iran.

Cebinde dolar tutan her şahıs, karşılığında bankerlere  ekonomik değer ödemiştir. Borç almış ise faiz ödemeye devam ediyordur. Kasasında dolar tutanın, devlet ya da özel hukuk tüzel ve gerçek kişi olmasının önemi yoktur. Tutulan her birim dolar karşılığında, her gün bankerler para kazanıyor. Bu kazancın azalmasına müsaade etmemek için, savaş çıkarmak dahil her türlü dış politikayı ABD kanalıyla uyguluyor.

Dolar imparatorluğunun en önemli kolu, Dünya Bankası ve IMF’dir. Bu kanaldan bastıkları dolarları az gelişmiş ülkelere borç veriyor. IMF kanalıyla, ülkelerin ekonomik egemenliğine karışıyor. IMF'den borç
almayan hükümetler kara listeye alınıyor.

Bir de konsorsiyum kredileri var. Bankerler bir araya geliyor. Az gelişmiş ülke bankalarına uzun vadeli konsorsiyum kredileri açıyor. Fakir ülkelerin bankerlerden kredi alan bankaları, halkı soyup, soğana çevirerek bankerlere her yıl milyarlarca dolar  faiz ödüyor.

Dolar imparatorları çok acımasız. Doları korumak için dünyayı ateşe vermeye hazır bekliyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.