Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Şinasi KARA

Şinasi KARA

PARA İMPARATORLUKLARI

Para ile imparatorluk kuran ilk millet Lidyalılardır.
M.Ö. 7. Yüzyılda, Manisa'nın "Sard" kasabasında yaşayan Lidyalılar, altın parayı icat ettiler. Paranın sırrını keşfettiler. Altının para değeri, külçe değerinden daha yüksek idi. Bu sır sayesinde zengin oldular. Batı Anadolu'da muhteşem bir "para imparatorluğu" kurdular.
Lidya'nın son Kralı'nın adı KARUN (Kroisos) idi. Kroisos, parayı hazmedemedi, İran’a savaş açtı. M.Ö. 546'da savaşı kaybetti. Lidya Para İmparatorluğu tarih sahnesinden silindi.
Roma İmparatorluğu paraya dayanıyordu. Altın ve gümüş zenginliği temsil ediyordu. Nerede altın ve gümüş var ise, Sezar’ın Ordusu orayı istilaya gidiyordu.  Fakat Roma "toprak imparatorluğuna dönüşmekten" kendini kurtaramadı.
Tarihin ikinci büyük para imparatorluğu, Venedik ile başladı. Roma yıkılmış ve fakat Roma Cumhuriyetinin zenginleri  deniz ticareti ile varlıklarını sürdürüyordu. 8. Asırda para ile Venedik’i Bizans'tan satın aldılar. Bin yıl süreyle yaşayacak "para imparatorluğunu" kurdular.
Venedik'in  sınır kavramı yoktu. Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında "ticaret kolonileri" kurdular. Koloniler yöresindeki bol ürünü satın alıyor, deniz yoluyla kıt olan yerlere getirip satıyordu. Deniz Ticaretini korumak üzere donanma kurdular. Donanma, Venedik çıkarlarını korumak üzere denizde hazır bekliyordu. Donanma sayesinde, 4. Haçlı seferlerini düzenlediler. Bizans’ı 1205 yılında yağma ettiler. Bizans’tan yağmaladıkları, altın ve gümüşün bin tonu geçtiği söyleniyor.
Venedik para için her şeyi yapıyordu. Korsanlara, Yahudilere para karşılığı vatandaşlık veriyor. Asalet unvanı satıyordu. Fakat beklemedikleri bir durum oldu. Türkler Venedik'in kolonilerinin bulunduğu kaleleri teker teker almaya başladı. Kırım, Selanik, Rodos, Kıbrıs, Girit, Monako Türklerin eline geçince, Venedikliler panikledi. 1650 den itibaren, altın ve gümüşten olan servetlerini İngiltere'ye taşıdılar.
İngiltere’ye giden Venediklilerin yaptığı iş belliydi. Deniz ticareti. Bu kez Deniz Ticaretini, Akdeniz dışında yapabilirlerdi. Zira, Türkler Akdeniz’i egemenliğinde tutuyordu. Kraliçeyi donanma kurmaya ikna ettiler. Deniz Ticaretini Kuzey Amerika, Güney Afrika, Hindistan, Çin ve Avusturalya’ya kadar götürdüler. Para imparatorluğu İngiltere'ye geçti.
1700’lü yıllardan itibaren "paranın yeni bir sırrını" bankerler öğrendi. O dönemlerde altın para kullanıyordu. Bankerlere bırakılan altın karşılığında  banka notu denilen belgeler veriliyordu. Bankerler, kendilerine verilen altınların geri alınmadığını gördüler. Karşılıksız bank-note  basıp piyasaya verdiler. Zengin oldular. Paraya egemen olmak için yeni bir sistem geliştirdiler. Sistem çok basit idi. Ülkelerin  Merkez Bankalarına sahip olmak.
Bankerler en kolay parayı devletlerden kazanıyordu. Devletleri birbirleri ile savaştırdılar ve borç verdiler. Kaybeden tarafın, borcuna karşılık Merkez Bankasına el koydular. Bu siyaset 1815 Waterloo Savası ile başladı. Bankerler hem Fransa’ya hem de İngiltere’ye borç verdiler. Savaşı kaybeden Fransa’nın Merkez Bankası, bankerlerin oldu. Birinci dünya savaşının amacı da aynı idi.  Savaş sonunda, alacakları karşılığında Alman Merkez Bankasını devraldılar.
Almanya’yı finanse ettiler. Savaş makinesini onardılar. Amaçları İngiliz Para İmparatorluğunu sonlandırmak ve yerine kendi bastıkları dolar imparatorluğu kurmak idi.  Daha savaş bitmeden 1944 yılında Bretton Woods Para Antlaşması ile "doları dünya parası' ilan ettiler.

O günden itibaren dolar imparatorluğu dünyaya egemen olmaya çalışıyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.