depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
TOLGA TIKIÇOĞLU

TOLGA TIKIÇOĞLU

Milli marşın tekelleşmesi

          Bir sabah inanılmaz bir bilinçle uyandık. Evet olmuyordu; marşımızdaki beste ile güfte birbirine uymuyordu. Gerçi beste ne idi, güfte ne idi pek bir bilgimiz yoktu ama olsundu, bilmesek de yine de uymuyordu işte.

          İnanılmaz bir donanım ve bilinç ile dedik ki: “Yahu kardeşim, değiştirin şu besteyi, güfte ile uymuyor işte. ‘Laarda’ ne yahu, ‘nim milletimin’ hiç uyuyor mu Allah aşkına?”

          Olmadığını akıl etmiştik, sorun vardı ve bu sorunu bulmuştuk. Ne zaman? Tam seksen sekiz yıl sonra! Dile kolay. Dedemiz, babamız, biz ve çocuklarımız,  milli günlerde, milli müsabakalarda, okullarda vs. büyük bir coşku ile marşımızı göğsümüzü kabarta kabarta söylemişiz. Sonra bakmışız ki uyumsuzluk var, bunun değişmesi lazım. Çıkış büyük yerden olunca silkelenmişiz, farkına varmışız.

          Güfteyi biliyorsunuz, müzik eserindeki yazılı metindir. Biliyorsunuz değil mi? Pek ses gelmedi ama olsun. Beste ise malum… İkisini bir düşününce ortada büyük bir prozodi sorunu olduğu aşikar. Prozodi? Evet canım onu da biliyorsunuz elbette; Müziğin sözlerle, sözlerin mana, diksiyon vs. ile kaynaşması ve bir bütün oluşturması. Biliyorsunuz değil mi? Ses çıkmadı ama olsun, değişmesi gerektiğini biliyoruz.

          Batılı bir beste ile marşımız hiç olur mu? Olmaz tabii, değiştirmemiz lazım. Şöyle bir mehter marşı ile soslasak, ya da ilahi müzik eşliğinde kaynaştırsak nasıl olur? Tadından yenmez bence. Bunun prototipleri hemen ortaya çıkıverdi, haberlere yansıdı.

          Mehmet Akif Ersoy`un yazdığı şiirin adı “Kahraman Ordumuza” dır.

On kıtayı baştan aşağı bir tarayın, hiçbir dizesinde “Türk” adı geçmez. Çünkü bu şiir Anadolu insanı için yazılmıştır. “Irk” kelimesi geçer ancak, bu kelime de zaten insanlık için ortak bir kelimedir. Ahalinin çoğu da Müslüman olduğu için birkaç yerde “şehit” “İlah” ve “ezan” kelimeleri geçer. Şiirin marş haline getirilen ilk iki dizesinde de bu kelimeleri görmeyiz. Korkma ile başlar, cesaret verir, bayraktan, sancaktan bahseder. En önemli özelliği ise; Milleti bir milli bilinç etrafında toplamasıdır.

          Milli marşımızı mehter, ilahi şeklinde veyahut buna benzer bir şekilde besteleyerek, bazı kesimleri dışladığınızın farkında mısınız? Şu anki marşımız, bu şekli ile bu ülkede millet bilincine varmış olan her vatandaşın rahatlıkla söylediği marş iken, söyler misiniz bana mehter, ilahi vb. şeklinde bestelendiğinde tüm kesimlere bu marşı nasıl söyleteceksiniz? Mesela bir sekülere, Sünni olmayan bir kesime, Alevilere, deist ve ateistlere nasıl söyleteceksiniz?

           Milli marşlar toplumu ayrıştıran değil, toplumu bir arada tutan unsurlardır. Bu yaklaşım ile seksen milyonu bir arada tutacağınıza emin misiniz? Milli marşın bile sağ-sol çekişmesine, partiler arası tartışmalara alet edilmesi ne kadar doğru?

           Bu gidişatla, bu kafa ile olacak olanlar şudur: Bizim marşımız, sizin marşınız duruma yol açacaktır. Bir yanda yeni beste ile bestelenen marşı söyleyen bir kesim olacak, diğer yanda da marşı şu anki hali ile söyleyen bir taraf olacaktır. Nasıl ki “İzmir Marşı” bir kesim tarafından sahiplenip, diğer bir kesim tarafından itici bulunuyorsa, ne yazık ki Milli marşımızın da bu gidişle olacak olan akıbeti budur.

           Toplum zaten her yönden ayrışmıştır; bizim partiden, bizim yoldan, bizim kıbleden, bir de bizden olmayan. Bu da toplumdaki ilişkileri olumsuz yönde etkilemekte, kişiler arası münasebetlerin yönünü ve tercihini belirlemektedir.

            Durum ne yazık ki bu halde iken bizi bir arada tutan unsurlardan biri olan Milli marşın da siyasi tercihlere ve bakış açılarına kurban edilmesi, “bizim marş” “bizim olmayan marş” şeklinde benimsenip, benimsenmemesi olgusuna kapı aralayan bir tartışmasının fitili ateşlenmiştir.

             Durum budur. Bir konuyu tartışırken, durumun nerelere varıp, nelere yol açacağını kestirebilmemiz gerekiyor. Sadece söylenenleri tekrar ederek, akıl ve mantık süzgecinden geçirmeden direkt olarak kabullenerek özgün iradenizi teslim etmeyiniz. Düşününüz, neticelerini değerlendiriniz.

            Milli marşın tekelleşmesi sorununu düşününüz…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.