depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
TOLGA TIKIÇOĞLU

TOLGA TIKIÇOĞLU

Yeni sistem/yeni gerilimler

       Seçimler sona erdi. Genel algı bu işin ikinci tura kalacağı yönünde idi ama Erdoğan ilk turda noktayı koydu ve partisinin üzerine on puan koyarak, partiden daha önemli olduğu gerçeğini bir kez daha ispatladı.

         Ak Parti ise meclis çoğunluğunu kaybetti ancak şu an MHP ile bu açığı kapatacağı görülüyor. Keza Meclis başkanlığı konusunda uzlaştılar bile. Ancak siyasettir bu; kimin ne zaman kime sırt döneceği belli olmaz. Ak Parti`nin MHP/İYİ Parti ile mümkün olduğunca uzlaşmacı bir siyaset izleyeceği kanaatindeyim.

          Yeni sistem ile birçok şey sil baştan olacak. Bilgilendirme amaçlı, bazı önemli hususları sizlere aktarmak istiyorum:

           Öncelikle, başbakanlık makamı ortadan kalkacağı için tüm yürütme yetkileri Cumhurbaşkanlığında toplanacak, yani yürütmenin başı olacak. Bundan dolayı da kendisine bağlı birimler ve yeni bazı bakanlıklar ortaya çıkacak.

           Birden çok CB Yardımcılığı olacağı gibi kendisine bağlı İdari İşler Başkanlığı ve Özel Kalem Başkanlığı şeklinde iki ayrı birim olacak.

           Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak dokuz adet kurul oluşturulacak. Bunlar eğitimden hukuka, güvenlikten sağlığa, yerel yönetimlerden kültür-sanata kadar her alanı kapsıyor. Örn: Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu

            Finans, İnsan Kaynakları, Yatırım, Teknoloji Ofisi olmak üzere dört adet ofis kurulacak.

            Yine yeni sistemde bakanlık sayısı yirmi birden on altıya düşüyor. Bazı bakanlık isimlerinde değişiklik söz konusu. Örn: Tarım ve Orman Bakanlığı               Oluşturulan kurulların aldığı kararlar ise bakanlıklar tarafından icra edilecek.

            Diyanet İşleri ve MİT gibi bazı yapılar da doğrudan CB bağlanıyor.

             Cumhurbaşkanı “temel hak, kişi hakları ve ödevleri, siyasi haklar”

 konuları haricinde olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarabilecek. Eğer çıkarılan kararname ile kanunlar arasında fark olursa kanunlar geçerli olacak.

           CB gerekli haller ortaya çıkarsa, örn: Savaş, ekonomik bunalım vs. OHAL ilan edebilecek. OHAL durumunda “Temel hak , kişi hakları ve hürriyetleri” konularında da kararname çıkarabilecek. TBMM ise gerekli gördüğü takdirde OHAL süresini kısaltabilecek veya kaldıracak.

            Bütçe yapma yetkisi de Cumhurbaşkanlığına veriliyor. Eğer Meclis kabul etmez ise bir önceki yılın bütçesi “yeniden değerleme oranı” ayarı ile geçerli olacak.

             CB erken seçim kararı alabiliyor, bu durumda Cumhurbaşkanlığı seçimi de yenilenecek.

             360 vekil ile CB hakkında suç duyurusu yapılabilecek, 400 vekil onayı ile de Yüce Divan`a gönderilebilecek.

             Hem vekil hem bakan olunamıyor. Bu nedenle bakan olan kişilerin vekilliği düşürülecek.

             İçlerinde valilerin, elçilerin ve bakan yardımcıların da olduğu 500 “Üst düzey bürokrat” da Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

            Aslında birçok madde var ama hepsini yazmaya kalksam, sayfa yetmez. Bu nedenle en önemli gördüğüm maddeleri yazdım.

            İşte bu şekilde olağanüstü yetkilerle donatılmış bir Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmiş bulunuyoruz. Umarım ülkemiz için hayırlı olur.

            Yeni gerilimler…

            İç İşleri bakanı Süleyman Soylu, bundan sonra CHP il başkanlarının şehit cenazelerine katılmasını yasaklamış. Ülkemizin içinde bulunduğu şu sıkıntılı süreçte, insanların gerildiği ve kutuplaşmanın bariz bir şekilde görüldüğü bir atmosferde böyle bir karar alınması son derece tehlikelidir. Devlet büyüklerimizin yapması gereken, gerilimi artırmak değil, aksine toplumu yatıştırıcı adımlar atmaktır.

             Bu nedenle böyle bir ayrımı hiç hoş bulmadım. Kaldı ki, şehitler belli bir kesimin değil 81 milyonundur. Şehit cenazeleri üzerinden ayrım yapılması ise ayıptır. İç İşleri bakanı şehit cenazelerine yasaklama getirmek yerine, şehitlerin gelmesini engellemek için çaba göstermelidir.

             Türkiye bu kutuplaşmayı ve gerilimi daha ne kadar taşıyacak bilemiyorum. Kötü bir senaryoyu düşünmek dahi istemiyorum.

              Bir soru ile yazımı bitireyim: Ya şehit olan kişi veyahut ailesi CHP`li ise?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.