Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

EMEKLİLİK FIRSATINI KAÇIRMAYIN  

Yasalaşan torba tasarıda toplumun her kesimini ilgilendiren düzenlemeler var. Örneğin isteğe bağlı sigortalı olup bir yılı aşmayan borcu bulunan kişiler, borçlarını yapılandırarak ödeyebilir. Bu sayede emekliliğe hızlıca kavuşabilir.

Meclis’te kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba kanunla sigorta prim borcu olan işveren ve sigortalılara yapılandırma hakkı getirildi. Bunun yanında emekli, dul ve yetimlere bayram ikramiyesi ödenmesi ve 65 yaş aylığı alan kişilerin aylıklarına zam yapılması da yasalaştı. Dolayısıyla torbada neredeyse toplumun her kesimini ilgilendiren düzenlemeler var. Kendi priminin kendisi ödeyen eski adıyla Bağ-Kur’lular, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için SGK’ya borçlu olmamak durumundalar.

SGK borcunu yapılandıran Bağ-Kur’lular borcun ilk taksitini ödeyince sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek. Yapılandırma kapsamında gelir testine girmesi gereken ancak 1 Ocak 2012’den itibaren hiç gelir testi yaptırmamış kişiler de var. Bu kişiler 30 Kasım 2018’e kadar gelir testi yaptırırlarsa prim borçları bu testin sonucuna göre yeniden hesaplanacak. Test sonucunda gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden düşük olduğu tespit edilirse bütün borçları silinecek.

Bağ-Kur’lulara sigortalılık sürelerini dondurma hakkı da getirildi. 31 Mayıs 2018 itibarıyla SGK’ya prim borcu bulunan muhtarlar, kendi adına ve bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve bağımsız çalışanlar, bu borçlarını kanunun yayım tarihinden itibaren iki ay içinde yapılandırmaz ve ödemezlerse sigortalılıkları durdurulacak. Bağ-Kur’luluğu devam edenlerin sigortalılıklar 1 Haziran itibarıyla yeniden başlatılacak. Diğer yandan yurtdışına işçi götüren şirketlerden topluluk sigortası primi borcu bulunanlar ve isteğe bağlı sigortalı olup bir yıldan eski borcu olmayan kişiler de bu sürelere ilişkin prim borçlarını ödeyerek emekliliklerine saydırabilecek. İsteğe bağlı sigortalı olup bir yılı aşmayan borcu bulunanlar, emekliliklerine az kalmışsa gerekirse kredi kullanarak bu sürelerin borçlarını yapılandırarak ödemeliler. Bu sayede emekli aylığına kısa sürede erişebilir ve emekli aylığıyla kredi borcunu kapatabilirler.

Sosyal güvenlik düzenlemeleri uyarınca 31 Mart 2018 tarihi ve önceki tarihlerdeki fiillere ilişkin olarak işverenlere uygulanmış ve kesinleşmiş idari para cezalarının yarısı silinecek. Kalan yarısı ise güncellenerek yapılandırılacak. Henüz kesinleşmemiş ancak 31 Mart 2018 tarihi ve öncesindeki fiiller nedeniyle uygulanmış idari para cezalarının da yasal süresi içinde ödenmesi halinde yarısı silinecek. Ayrıca kapsamdaki borçların gecikme zammı ve cezası silinecek.

Yapılandırma kapsamında, SGK’nın yersiz veya fazla ödenen aylıkların faiz işlemeye başladığı tarihten başvuru tarihine kadar Yİ-ÜFE oranında güncellenerek ödenmesi halinde, yersiz ödenen tutarlara faiz işletilmeyecek. Öte yandan 65 yaş aylığı şu an için aylık 266 TL. Bu rakam 500 TL’ye çıkacak. Yani üç ayda bir 1500 TL ödenecek.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.