depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

KIDEM TAZMİNATI YAKMAK TARİH OLUYOR

Kıdem tazminatı hiç şüphesiz çalışma hayatında işçi ve işverenler tarafından en çok konuşulan konuların başında gelmektedir. Henüz bir yasa tasarısı oluşturulmuş olmasa da kıdem tazminatında geçilmesi planlanan fon hesabı şu sıralar işçiler kadar işverenler tarafında da merakla beklenmektedir.

Bilindiği üzere, 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca bir işçi işten çıkarılması, askere gitmesi veya evlenmesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Kendi isteği ile işten ayrılanların ise kıdem tazminatı almaları mümkün değildir. Yasal düzenlemeler bu yönde olmakla birlikte iş hayatındaki duruma baktığımızda sistemin çok da bu şekilde işlemediğini görmek mümkündür. Zira İş Mahkemelerine bakıldığında açılan davaların yüzde 70’i kıdem tazminatı alacağıyla ilgilidir. Bu durumda mevcut düzenlemeler ışığında sistemin çok da sağlıklı bir şekilde işlemediği açıktır.

Yeni fon düzenlemesiyle birlikte değişikliklerin kimleri etkileyeceğine değinmek gerekirse, Buna göre; 4857 sayılı İş Kanuna tabi çalışanlar, 5953 sayılı “Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun’a tabi çalışanlar ve 854 sayılı “Deniz İş Kanunu” na tabi çalışanlar söz konusu düzenlemeden etkileneceklerdir.

Yakın zamanda getirilmesi planlanan düzenlemeye göre; çalışanlar adına bireysel hesap açılan bir fon kurulacaktır. Bu noktada oluşacak en temel değişiklik; işçiye ödenecek kıdem tazminatı işveren tarafından değil de oluşturulacak bu kıdem tazminatı fonu kanalıyla ödenecektir. Yani kurulması planlanan bu sisteminde işveren işçiye ödemesi gereken miktarın ödemesini fona yapacak daha sonra da fondan işçiye ödeme yapılacaktır. Durumu öncelikle işçi açısında incelemek gerekirse kıdem tazminatında şeffaflığın sağlanacağı açıktır. Zira ödemeler oluşturulacak fona yapılacağından işçi fona yapılan ödemelerin takibini yapabilecek ve tazminat hakkına devlet güvencesi sağlanmış olacaktır. İşveren artık çeşitli sebeplerden işçinin kıdemini ödemekten kaçınamayacak, bu sayede işçi-işveren uyuşmazlıkları belki bir nebze daha azalma gösterebilecektir. İşveren açısından ise; ilk bakışta yeni düzenleme, şartları biraz işveren aleyhine ağırlaştırıyor gibi görünse de bir noktada hesaplana bilirlik konusunda önemli bir adım olacaktır. Planlanan yeni kıdem yasasında ise işverenler çalıştırdıkları her bir işçi için fona belirlenen oranda prim ödeyecekler ve böylece kıdem tazminatı yükleri hesaplanabilir olacaktır. Zira fona her ay belirli bir rakam aktarılacak ve işçinin işten ayrılması halinde işverenin karşısına yüklü bir miktar kıdem tazminatı çıkması engellenmiş olacaktır.

Fon sistemi ile vaat edilen diğer değişikliklere gelinecek olursa; mevcut düzenlemede sadece koşulların oluşması halinde fesih anında ödenen kıdem tazminatı, öngörülen sistem ile sigorta primine benzer bir niteliğe sokulmuştur. Şöyle ki; işçinin hak ettiği prim miktarı aylık olarak hesabına yatırılacak olup taslağın kabul edilmesi halinde fona devletin de katkı sağlaması düzenlemede yer almaktadır. Kıdem tazminatında fon sisteminin işçi için sağlayacağı bir diğer avantaj ise işçinin kıdemini alabilmek için belirli süreyi doldurma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Zira iş hayatında işçiler sıklıkla “kıdemini yakmamak” için memnun olmadığı bir işte çalışmak durumunda kalmaktayken yeni düzenleme ile bu durum bertaraf edilecektir. Artık işveren çalıştırdığı her bir gün için işçinin primini fona yatıracağından işçinin işten ayrılması durumunda prim hakkını kaybetmesi gibi bir durum söz konusu olamayacaktır. Yani mevcut sistemde sadece işten ayrılanlar kıdemini alabiliyorken öngörülen yeni sistemde tüm çalışanlar için fona ödeme yapılacağından çalışanın istifa etmesi durumunda haklarını kaybetme gibi bir endişesi olmayacaktır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.