Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

SGK'dan almadığımız paralar

Çalışmaya başladığımız andan itibaren hayatımızda önemli bir yer tutan sigorta hakkında bilmediğimiz ödemeler büyük yer tutuyor.

Vatandaşlar sosyal güvenlik sistemini; emekli ödemesi yapan veya hastane masraflarını karşılayan bir sistem olarak biliyor." ödeneklerin alınmama nedenini ise; Ancak sosyal güvenlik sisteminde vatandaşların adını bile bilmediği ödenekler söz konusu. Vatandaşlar bilmediği için veya bürokrasiyle uğraşmamak için bu ödenekleri almıyorlar. SGK'nın sigortalılara ödediği ancak vatandaşların bilmediği veya bürokrasiyle uğraşmamak için almadığı ödeneklere değinmek gerekirse

"İstirahat ücreti; kişi hastalanmışsa 3 günden fazla istirahat almışsa, SGK kısa vadeli sigorta kolları kapsamında bu kişiye çalışamadığı sürelere ilişkin ücret ödüyor. Gün bazında en düşük olarak 39,50 lira ödeniyor.

SGK'nın sigortalılara ödediği geçici veya sürekli iş göremezlik geliri dediğimiz bir ödeme var. Bir iş kazası meydana geldiğinde yüzde 10 veya daha fazla bir kayıp söz konusu olduğunda kayıp oranında ödeme yapılır. Vatandaşlarımızın pek çoğu bundan yararlanmıyor.

Doğum izni parası; kadın çalışan doğumdan önce ve doğumdan sonraki süreçte sekizer haftalık doğum izni parası alır.

Süt parası en çok unutulan veya alınmayan ödemedir. 2017 yılı içerisinde 133 liraydı. Bu para sigortalı anneye de verilir. Anne çalışmıyorsa eşine de verilir.

Yolluk parası; kişi hastalandığında tedavisi başka bir şehirde veya ülkede devam ediyorsa bu para verilir. Uçuş masrafları ve otobüs masrafları ödenir.

Çeyiz parası; kız çocuklarının faydalandığı, evlendiklerinde 24 maaşı peşin alabilecekleri bir ödemedir.

Cenaze ödeneği; 2017 yılı içerisinde 531 liraydı. Sigortalı vefat ettiğinde eşi ve çocukları bu parayı alabirler.

Toplu para, emeklilik şartları ortadan kalkmış bir kişinin SGK'ya ödediği parayı alması söz konusu.

Yeni bir uygulama muhattabı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'dır. 2015 yılından beri uygulanıyor. 1. çocuk için 300, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için de 600 lira bir ödenek söz konusu.

Yarım gün çalışma ödeneği; bu yılbaşında çıkarıldı. Kadın çalışan doğum yaptığında yarım gün çalışıyor. Yarım gün ücretini işverenden, yarım gün ücretini de İŞKUR'dan alıyor.

SGK'nın 10 kalem yardımı var. Vatandaşlarımız bunların 1-2'sinden faydalanıyor. Bunların zaman aşımı süresi 5 yıldır, 5 yıl geçtikten sonra bu gelirlerden faydalanamazsınız. Alınmayan paralar da Hazine'ye aktarılıyor."

Saygılarımla…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.