depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

Ücret Pusulasının Önemi

İşverenler işletmesinde çalıştırdıkları her işçiye ay sonlarında ücret pusulası düzenleyerek imza karşılığı işçiye vermek zorundadır. Ücret pusulasını düzenleme yetkisini işverene vermiştir.

Ay sonlarında insan kaynakları veya muhasebe departmanı tarafından işyerinde çalışan bütün işçilerin brüt kazançları üzerinden vergi ve prim kesintileri yapılıp net ücretleri belirlenerek düzenlenen belgeye ücret bordosu diyoruz. Ücret bordosu işyeri açısından önem taşımaktadır. Çünkü ücret bordosundan yararlanılarak işyeri açısından işçilerin bankadaki hesaplarına yatırılacak ücret miktarı, ödenecek SGK prim miktarı ve ödenecek vergiler ve muhasebe açısından düzenlenecek muhasebe kayıtları bakımından önem taşımaktadır.

İşveren iş yerinde veya bankaya yaptığı ödemlerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı ve işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır. Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu,  nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir. Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.

 

Ücret bordosu tamamen işletmeyi ilgilendirir ve işletme için önem taşır. Ücret pusulası genelde çalışanı ilgilendirmekte çalışan kendi açısından bir ay içinde yapmış olduğu normal çalışma süreleri ile fazla çalışma sürelerinin mesai ve sosyal haklar gibi kazançları ile bu kazançlardan yapılan kesintiler ile kesintiler sonrası kalan net ücretin doğru olarak hesaplanıp hesaplanmadığını inceleme açısından çalışan için önem kazanmaktadır. Ücret pusulası ücret bordrosundan oldukça ayrıntılıdır. Ücret pusulası her personel için ayrı ayrı düzenlenir. Ücret bordosunda bir personel ile ilgili kazançlar toplamı ile bu kazançlardan yapılan kesintiler ve ödenmesi gereken  net ücret ile ilgili ayrıtınlar yer alır. 

Çalışanlar ay  içinde işyerinde normal ve fazla çalışma süreleri ile elde ettikleri brüt kazançlar ve bu kazançlardan yapılan kesintiler ile elde işveren tarafından bankadaki hesabına yatırılacak net ücreti öğrenmeleri ve yapılan hesaplamalarda yanlışlıklar olup olmadığının kontrolü bakımından ücret pusulası önem taşımaktadır:

Her ay sonunda işletmenin insan kaynakları veya muhasebe departmanı tarafından düzenlenen ücret pusulası imza karşılığı çalışana verilir. Çalışan kişi kendi adına düzenlenen ücret pusulasını inceleyip varsa bir yanlışlık itiraz etme hakkına sahiptir.

 İleride işçi ile işveren arasında çıkacak ücret anlaşmazlıklarında kanıt olarak dikkate alınacaktır. Eğer bir işyerinde ücret pusulası düzenlenip çalışana verilmiyorsa dava veya denetim durumunda bunun tespiti halinde işveren ücret cezası ile karşı karşıya kalacağını unutmamalıdır.

Saygılarımla…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.