Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Zati  ÜRER

Zati ÜRER

BOŞ ŞİKÂYET DEĞİL ÇÖZÜM!

Sağlıkta ilerlediğimiz ileri sürülüyor ya ciddî sorunlar var! Şikâyet çok. Sayın Bakan hemşire açığından söz ediyor. Çok doğru. Gördüm: İbn-i Sina Hastanesinde mesai dışında üç bloka bir hemşire bakıyor. Bir bakıyorsun gereksiz yerlerde gereksiz güvenlik görevlileri yığını. Bazı kanser ilaçları ödenmiyor diye televizyon yayınları almış başını gidiyor. Yalanlayan bir sorumlu yok. Tutulan hekimler kamudan çekiliyor gitgide. İster istemez ticarîleşiyor sağlık. Ciddî hastalığı olmayanlar bilemiyor bunu tabi.

Özel hastaneler TV haberlerinde reklam haber yaptırıyor. Genel Sağlık Sigortası çıktı ama vatandaş fark adı altında soyuluyor, buna da dur demeli artık. Boş şikâyete gerek yok! İşte yaşadığım bir örnek:

TV’de bir hekimin koah hastalarını bronş temizleme yoluyla kurtardığını, bu yöntemin kanseri de önlediğini, konuyla ilgili yabancı dergilerde yayınlar yapıldığını ve çok ilgi uyandırdığını haber olarak duydum. Hemen hekimin adından hareketle ilgili hastanenin bilgi edinme bölümünü aradım. SGK anlaşmanız var mı dedim, var dediler. İlgili hekimin muayene farkı kaça dedim, 625 TL dediler. Yöntemi uygulamak gerekirse kaça dedim. Ona hekim karar veriyor, kişiden kişiye değişiyor dediler. Koah hastası bir yakınım var ama bu masrafların altından kalkamaz dedim. Onu bilmeyiz dediler. Kim bilecek? Böyle bir yöntem varsa vatandaş niye belli bir hekime mahkûm olsun? Sağlık Bakanlığı hemen o hekimle temasa geçip onun ilmini ülke geneline yaygınlaştırma çabası içinde olamaz mı?

Birçok bilim insanı tanıdım, ülkedeki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için seferber. Çoğuyla araştırmacı yazar olarak temas halindeyim: Şehir hastaneleri projesi, üniversite hastanelerinin içler acısı durumu hakkında onlar adına Sayın Bakanımızdan randevu istedim, bekliyorum brifing için. Umarım yoğunluğa kurban gitmeyiz.

Bu arada eşimin amansız rahatsızlığı dolayısıyla tanıştığım hasta taleplerine yetişmek için can siperane çalışan İbn-i Sina Hastanesi Genel Cerrahî bölümü Hocası Sayın Prof.Dr. Ayhan Kuzu ile Uzmanı Sayın Mehmet Ali Koç ve ekibine; can dostum kendini insanlığa adadığını yakıdan bildiğim Sayın Prof. Dr. Meral Beksaç ve aracılığıyla tanıştığım Sayın Doç. Dr. Yüksel Ürün’e kamuoyu önünde çok teşekkür ederim. Duacıyım kendilerine. Sayın Bakanımın böyle bilim insanlarına ve üniversite hastanelerine destek olması gerekir. İnancım odur ki dert ve şikâyetlere boş bakmayacak, sözleri gümüş olanları dinleyip çözümler için çaba gösterecektir. Allah güç versin, duacısı bol olsun inşallah!

STK’lardan bir dert daha yansıdı köşeme. Orman yangınlarının önü alınamıyormuş, hep boş şikâyet hep boş şikâyet diye yakınıyorlar. Bakan yasayla hiçbir ormanın içinde çalı çırpı döküntü olmasın, bunun için gereken istihdamı sağlamalıyız ya da bu iş için hapishanedeki mahkûmlardan yararlanalım niye demiyor? Yangına yol açan ağaçlar değil ki! İçindeki temizlenecek kurumuş yaprak, çalı çırpı döküntüsü… Ormanlar pırıl pırıl olursa ağaç yanar mı hiç?

Sayın Cumhurbaşkanının eğitim ve kültürdeki şikâyetleri ise bitmedi hiç, bitecek gibi de değil. Niye? Ne muhalefet anlıyor kendisini, ne de kendi göreve getirdikleri. İki kesimin de niyetleri çözümden yana değil çünkü. Meslek liselerini artıralım dediğinde muhalefet destek olup öneri sunmadı hiç. Bürokrasi de kendi rahatı kaçacağı için çalışıp çabalayıp yol açmadı elinden iş gelen insanı yetiştirme sistemine. Çözüm getirebilecekler muhatap bile alınmadı. Sonuç, yaygınlaşan yalnızca İmam Hatipler.

Faizleri düşürün diye de haykırıp duruyor ekranlardan Sayın Cumhurbaşkanı. Herkes duyuyor ama muhataplar hiç mi hiç aldırmıyor. Bankaların bu yılın ilk 9 ayıdaki kârı 2016 aynı dönemine göre % 28.6 artarak 37 milyar 180 milyon olmuş. Çok değil mi? Vatandaşı kâr bataklığına düşürüp boğuyor bankalar. Memleketin iş hayatının rahatlaması, istihdamın artması adına daha az kâr etseler olmuyor mu yani? Oluyor tabi ama rıza göstermiyorlar. Çare ne? Yasayla Meclis düşürecek kâr oranlarını.    Niye çıkmıyor bu yasa? Boş şikâyet değil, çözüm çözüm çözüm!...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.