depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Zati  ÜRER

Zati ÜRER

DEVLET  MİLLET  BÜTÜNLEŞMESİ

Gazetelerde okudum: Kumpasla balyoz davasında tutuklanan Orgeneral Bilgin Balanlı’nın  yerine önce Hava Kuvvetleri Komutanı sonra da YAŞ üyesi olan Akın Öztürk darbe gerçekleşseymiş cuntanın başı olacakmış(!) Sormadan edemiyor insan, kim getirdi onu bu makamlara? Bakanlıklarda, Emniyette, Yargıda hatta Anayasa Mahkemesindeki  göz altına alınan bunca  zatı kim, hangi referansla atadı? Benim de 10 yıl emek verdiğim Türkiye’nin göz bebeği üniversitelerinden Gazi’nin şimdi açığa alınan rektörünü, şok yaratacak şekilde  5.sıradan Sayın Abdullah Gül hangi etkilenmelerle  atayabilmişti?

Şu gerçeği  görelim artık:Tarih boyunca  hep şer amaçlarla devlet içine sızanlar milletin başını derde soktu. Ama önü alınamıyor bu sızmaların bir türlü. Niye? Kutsal değerlerle maskeliyorlar kendilerini  ve aldatıyorlar. Yazık ki en kara maskeleri de dinimiz. Atatürk’ün “Türk milletine en büyük kötülükler,  din maskesi altında yürütülen sinsice faaliyetlerden gelmiştir.” tarihî  tecrübesi, kendisinden sonra gelenlere ders olamadı maalesef!  Bu sefer dinin yanında eğitimi de kullandılar ve Merhum Ecevit  de dahil iktidarların gözünü boyayarak devlet içinde güç oluşturdular,  ne yazık ki Ak Parti yönetimi boyunca da güçlerini iyice artırdılar.

Bütün devlet adamlarının dikkatlice incelemesi gereken oyunlaştırdığım Manas Destanı,  değişmez huy iktidar hırsının insana yaptırabileceklerini çok güzel anlatıyor. Önceki  yazılarımda bunların birçoğuna değinmiştim. 1980 öncesi  darbe hazırlığı sağ sol çatışmalarının da devlete sızanlarca organize edildiğini  Vebal adıyla romanlaştırdım. İnancım odur ki devlet, millete düşmanlık edebilecekleri kadrolarından uzak tutmalı. Bunun da yolu devlet yönetiminde kitlelerin onayını almak(!) Nasıl alınır onay? Sivil toplumun sesine kulak vererek…

 15 Temmuz gecesi kitlelerin demokrasiye sahip çıkması istendiği gibi devlet icraatları, atamaları yapılırken de sivil toplum kuruluşlarının ortak iradesi göz önüne alınmalı, bu amaçla hiç değilse onların önderlerinin düşünceleri sorulmalıdır. O zaman hatalı icraatlar olmaz  ve  şer  güçler devlet yönetimine sızamaz. Niye? Sivil toplum kuruluşları sürekli halkla temas halindedir, onun taleplerini  bilir ve bu iletişim sayesinde de kutsal değerler sömürüsüyle kendini kamufle edenleri  iyot  gibi açığa çıkarabilir; kitle içinde biri görmezse diğeri görür art niyetleri, münafıklıkları… Allah’la veya  Atatürk’le aldatanları,  yaşadığı şehrin sivil toplumu iç yüzüyle tanır çünkü.

Sivil toplum kuruluşlarının denetimiyle artık kimse  ne önceki darbecilerden kalma Atatürk sömürüsü  ne de  din sömürüsü yapabilmeli bu ülkede. Özellikle de iktidar, dindarların kamuda öncelik aldığı mesajını,  yalnızca sözde değil  uygulamada da verebilmeli  ki kimse kendini  dışlanmış hissetmesin ve bunu dillendiremesin. Vatandaşları  özel yaşamlarına göre değerlendirmemek,  devlet millet bütünleşmesinin olmazsa olmazıdır çünkü.  Kutsal değerler maskeleriyle münafıklık edebilmenin önüne geçmek için ortak bir iktidar muhalefet uzlaşması şart!

Son iktidar muhalefet dayanışması halkı nasıl rahatlattı, gördük. Bütün siyasîlerimizi kutluyor,     bunun devamını bekliyorum. Devlet yönetiminde tartışılacak olan sadece hizmet  yarışı olmalı.       Ünye İkizce Çaybaşı Akkuş Sivil Toplumun Sesi Platformu(ÜNİÇAP) üyeleriyle sürekli konuşuyorum, halk bunu istiyor. Onların nabzı bütün ülkede de atıyor. Nereden belli? Meydanları demokrasi  adına hıncahınç dolduruyorlar. Hepsini yürekten kutluyor, bütün demokrasi  şehitlerine Allah’ımdan  rahmet, gazilere de şifa diliyorum.

 Demokrasi  adına devletiyle bütünleşen büyük  milletimize geçmiş olsun!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.