depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Zati  ÜRER

Zati ÜRER

EĞİTİM SİSTEMİMİZE PISA SİNYALİ

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) bilgiyi değil bilgiyi kullanmayı ölçen bir sınav. Diyelim akıl yürütmeye dayalı “Yeni kitapların kütüphanede niye belli bir bölüme yerleştirileceği” soruluyor. Girişe yakın olduğu, görünürlüğü doğru. Ancak girişe yakınlık dışında başka akılcı nedenler de yazanlar puan alabiliyor. Öğrencinin tutarlı cevap yazabilme gücü ölçülüyor. Bazen cevaplar yanlış da olsa akıl yürütme söz konusuysa puan veriliyor.

Bizde nasıl? Hiç unutmuyorum:2009 yılı SBS (Şimdi TEOG) sonrası mesai arkadaşım heyecanla bir soru yöneltmişti bana: 6.sınıfın bir sorusunu anlamadım, sen ne diyorsun?

“Kale’yi seviyorsanız anılarınızla birlikte çöplerinizi de götürün” cümlesindeki benzetmeyi görememişti meslektaşım. Çünkü bu konunun dersini vermişti ama belli formatın dışında yorum yapamıyordu. Belediye, piknik alanına yazdığı ilanda “İster istemez anılarınızı yanınızda götürüyorsunuz, bunun gibi çöpleriniz de sizden ayrılmasın.” diyen güzel bir benzetme yapmıştı. Ancak birçok testin çözümüyle de iyi öğrenildiği sanılan bilgi, hayatın içinde bir tabelada görülememişti. Buradan hareketle başarı oranı düşük bir sınıfımızı ele aldım. Onlara dedim ki iş yerlerinin tabelalarındaki hatalı yazımların fotoğraflarını çekin sürekli. Çekip durdular. Gelen fotoğrafları da sürekli tartışma konusu ettik.

2011 SBS’de sorulan “eczane” sözcüğündeki yazım yanlışını bu sınıfın tamamı gördü.       Diğer sınıflardaki birçok başarılı öğrencimiz, bu yazım doğru dediler ama unutmuşlardı ki tabelaların  baş harfi büyük olmalıydı. Bunu onlara hatırlatınca vahlanıp durdular. İşte bizim eğitim sistemimizin temel sorunu: Hatalı eğitim yapılanması yüzünden uyarıcı, bilgi kullandırıcı ve akıl yürütmeci olamıyoruz bir türlü. Bilgi formatlarına alıştırılmışız.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Ayşen Gürcan, “Kendi insanî değerlerimizi birçok ülkeye tanıtmak, kazandırmak istiyoruz. Çok güçlü bir yapılanmaya ihtiyacımız var.” diyor. Yeni Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Alparslan Durmuş da “Ortalama bir zekâda çocuk, en fazla üç-beş öğeyi zihinsel sürecine alıp eş zamanlı olarak yönetebilir, bunu dikkate almalı.” diyor.

Her iki yaklaşım da güzel! Ancak  öğretmenlerimiz de beyin ve gönül gücüyle bu yaklaşımları hayata geçirebilmeli. Bunun için de PISA sinyaline göre hareket edecek duruma getirilmeleri lazım. Bizim olan değerleri de sahiplenmeliler tabi. Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü gerekli bence.

Böyle bir güçlü yapılanma reformunu yapacak iradenin eğitim tarihinde önemli yer edineceğine inanıyorum. İcraatın içinde olan herkese başarılar diliyorum. Allah utandırmasın!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.