Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Zati  ÜRER

Zati ÜRER

MAVİ CEKET

Anketlere göre yüzde 86 oyla milletin en güvendiği öğretmenler… Onların ses bayrağı da Türk Mavisi eserinin sahibi Öğretmen Şair Cahit Külebi’dir. Eserlerinde hep Anadolu’nun dertlerine tercüman olmuş Merhum Külebi’nin “Açık” şiirinde geçen şu sözlere dikkat!

 “Biz hep açık konuştuk. Gökyüzünden maviydi sözlerimiz. Sığ bataklarda değildik. Biz iyiye iyi, güzele güzel dedik. Umutlarımızda, hayallerimizde de yalancı değildik.”

Son günlerde televizyon ekranlarında şık bir Mavi Ceket içinden de yansıyordu sanki bu sözler.  Sayın Meral Akşener siyasî değerlendirmeler yapıyor, sorulara inandırıcı cevaplar veriyordu. İddialıydı: Ya Başbakan ya da babaanne olacağım diyordu.

Onu izlerken Manas Destanı’nın ana kahramanı Kanıkey Hatun’u hatırladım. Birliğin dirliğin sağlanması için söylediklerini... Eşinin gücünü sahiplenişini… Manas ölürken bile ona “İyleşeceksin yiğidim, toplayacaksın gücünü meraklanma!” diyerek iyimserlikle seslenişini… Onu kaybettiğinde en yakınlarından ihanet çığlıklarını duyunca da kayın anası Çıyırdı ile hicretini… Oğlu Semetey’i kendi baba ocağında eğitip bilgeliğin, merhametin, cesaretin güçlü Manas ruhunu yeniden diriltişini… Ülkesinin gücünü tesis eden oğlunun kardeş Kazak boyu önderi Ümetey’den ihanet görünce öfkesine boğuluşu karşısında ona “Kardeşini öldürüp kendi mafsalını kendin kestin, çarpışacak düşmanın çok. Hata! Bu hatanın ceremesini ödememiz gerek.” diyerek acılı Kazak ailenin gönlünü alışını… Sonra da bu anlayışıyla oğlunun yönetimini ana kanatlarıyla uçuruşunu hatırladım.

Vicdan muhasebesi yapıyordu Sayın Akşener, hata varsa bedeli de olmalı diyordu. Ana Kanıkey gibi… Ders verilmişse alınmalıydı.

Her şeyi karalayan muhalefet değil değildi milletin istediği.  İyiyse iyi diyebilen, değilse doğru projeyi sunan muhalefetti. Sağlık sistemi şöyle olmalı, eğitimde yeniden yapılandırma böyle olmalı, adaleti şu yolla yüceltmeli, daha iyi kalkınmak için iş projelerimiz bunlar olmalı diyebilen; can güvenliği için, işsizliği önlemek için, ekonomik özgürlük ve sosyal güvenlik için inandırıcı çözümler ortaya koyabilen ve toplumun bütün kesimlerini kucaklayabilen muhalefet!..

Sayın Akşener, konuşmalarında ne milletin seçtiği iktidarı ne de kendisini vekil listesine almayan lideri iğnelemedi hiç. Sadece kendisine yöneltilen ithamlara inandırıcı cevaplar verdi. Ülkenin her yerindeki bizim toplumsal gerçeğimiz olan cemaat ve kanaat önderleriyle siyasî hayatı boyunca tanıştığını söyledi. Ülke genelinde herkesle ilgilendiğini, bu sayede çevresinin çok geniş olduğunu belirtti. Bakanlığı döneminde otoritesine karşı yapılan yanlış harekete gösterdiği yürekli davranışa da değindi.    

 Meclisin yönetiminde de dirayetin temsilcisi kabul edildi hep. Konuşmaları halkın dilinde anekdot.

Şimdi bütün gözler Mavi Ceket’e bakıyor. Aklı gözünde millet umudunun, hayallerinin peşinde; sığ bataklarda debelenenleri hiç ciddiye almıyor artık. Biliyor ki göz dolduran liderlere leke sürme gayretleri hep oldu, oluyor. Ama bunlar boş gayretler, muhatabı yükseltmekten başka işe yaramıyor.

MHP’ de hanım lider tutmaz diyorlarmış. Desinler… ama delegelerin böyle bir kanaatinin olduğunu hiç düşünmüyorum. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, “İslam bizim dinimizdir ama biz kadını arkamıza değil, önümüze koyarız.” diyor. Millî kültürümüzde hanım demek, Hanın da Hanı demektir.

Mavi Ceket, yeni bir umudu temsil eden totem oldu artık. Milletimize hayırlı olsun!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.