Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Zati  ÜRER

Zati ÜRER

MİLLET UZLAŞIN DİYOR

Başbakan Yardımcımız Sayın Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, Fatsa kanaat önderlerine yaptığı bir konuşmada “İktidar hevesleri yok, hedefleri HDP’ye baraj aştırıp bizi tek başına iktidar yapmamak. Siz kurulacak bir koalisyonda Millî Savunma veya İçişleri Bakanlığının HDP’ye düştüğünü bir düşünün” demişti.

Devlet adamı sorumluluğu bu uyarıyla şafaklamıştım o zaman. Vebal romanımda diyordum ki “mayası şiddetle yoğrulmuşlarla barış umudu yoktur”. Bunu hatırlamıştım.  Belki barajı aşarlarsa şiddetten vazgeçerler, düşüncesine saplanan dostlarıma da ilettim bu iddiamı. Ancak korktuğum oldu, oyları da şiddetleri de arttı. Doğrusu içim içimi yiyor ve düşünüyorum: Çare ne olmalı? Çare ilhamını tarihten çıkarmak gerek diyorum. Tarih de apaçık ortada:

Güç çatışmayla değil, uzlaşmayla kazanılır. Unutmamalı ki uzlaşmacı olanlar millet gözünde masumdur ve millet, masum durumuna düşenin yanında yer almıştır hep. Mesela Kenan Evren, rahmetli Özal’ı masumlaştırarak iktidara taşımamış mıydı?

CHP lideri “Bize koalisyon teklifi bile yapmadılar.” diyor. Doğru mu bu? Size koalisyon teklifi yapmaları için uzlaşmacı bir bildiri yayınladınız mı? Söz gelimi köy enstitülerini kurmuş partinizin anlayışına uygun olan meslekî eğitimi öne çıkarma teziniz olmalıydı. Ak Parti meslekî eğitimi öne çıkarmak için 4+4+4 sistemi getirdi, meslek liselerinin önünü açtı, dershaneleri kapattı. Siz bu uygulamaları eleştirdiniz. Oysa bunun daha da geliştirilmesi için fikir üretmeliydiniz. Köy enstitülerinde olduğu gibi işe odaklı eğitim sistemi için teşvik edici olmalıydınız.

MHP ne yapmaya çalışıyor? Ülke yangın yerine dönmüş hâlâ uzlaşmacı tutum yok! 4 şart öne sürüyor? Buna ne gerek var? Gir hükümete, o şartlarının takipçisi olmaya çalış. Tiryaki Hasan Paşa Kanije Kalesini nasıl fethetti?

CHP de MHP de dayatmacı tavırlarıyla adeta seçimi zorluyor. Ak Partinin 14. Yılı dolayısıyla “Tekrar seçimde yarar olmadığı, muhalefetle uzlaşıp demokrasinin gücünü göstermek için  köşe başını tutmuş yetkililerin 14 yıl önceki kuruluş felsefesine dönmeleri gerektiği” mesajını yayınlamıştım. Ancak görüyorum ki memleket için bir uzlaşma gayreti ne CHP’de, ne de MHP’de var. Özde uzlaşın, sonra da doğrularınızı ikna yoluyla kabul ettirin hükümet içinde. Doğrusu bu. Milletin tarih boyunca bir kalkınma için uzlaşma davası var. Buna sahip çıkın, yoksa halkı karşınıza alırsınız. Millî görüşün tarihe mal olmuş lideri merhum Erbakan Hocamın, sözünü hatırlayalım: Halkla savaşmak olmaz!

Uzlaşma adına ne tür fedakârlık gerekiyorsa yapmalı. Tekrar seçim ateşle oynamak olur. MHP barajı aşamaz, CHP % 20’lere düşer. Ak Parti köşebaşındakileri dinlemez de kuruluş felsefesine dönmeyi başarabilirse yine tek başına iktidar olur. Çünkü masum durumuna yükseldi. Aklınızı başınıza alın ve artık uzlaşın, uzlaşın, uzlaşın… millet bunu istiyor! Allah aşkına, millet aşkına uzlaşın!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.