depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Zati  ÜRER

Zati ÜRER

MÜFREDATLAR HAKKINDA-6

40 yıllık deneylerimin sonuçlarını göre göre hazırladığım ve adına bilgi kullandırma sistemi dediğim örnek bir Türkçe-Edebiyat Ders Dosyasını MEB sayın yetkililerine arz ediyorum. Öğretmene özgürce hareket fırsatı veren bu anahtar, ders kitabı bağımlılığının da önüne geçecektir. Bölümler halinde tanıtalım:

Anlam: Türkçenin anlatım gücü çeşitli kaynaklardan örneklerle benimsetilir. Ardından verilen sözcüklerin kullanıldıkları yerlerde anlamlarına dikkat çekilir ve öğrencilere bu anlamlar kullandırılır. Bu çalışmalar sözcük, deyim, atasözü örnekleri üzerinde yapılır. Sözcüklere anlam kazandırma yolları aktarmalar, somutlama, yansıma, güzel adlandırma, abartma… cümle kurdurma yoluyla kazandırılır. Sözcükte kapsam, anlamdaşlık, karşıtlık, sesteşlik… kullandırılır. Kullanabilme gücü test seçenekleriyle ve doğru seçeneklerin benzerlerini ürettirme yoluyla ölçülür. Cümlenin 6 fonksiyonu açıklandıktan sonra üretim yaptırılır. Cümlede sözcüklerin birbiriyle anlam ilişkileri gösterilir, benzerleri ürettirilir. Bütün bu etkinlikler uzun zamana yayılmalı ve seviye ayarlamasıyla 3-9.sınıflarda yazım kuralları ve noktalama da aşama aşama verilerek yürütülür. Tabi anlayarak okuma, güzel seslendirme ve hissettirme de hiç ihmal edilmez.

Anlatım: Yazılı anlatım şeması verilir. Anlatımda üslûp çeşitli şiir, öyküleyici, betimleyici ve bilgilendirici yazı örnekleri üzerinde tanıtılır ve örneklerin benzerleri yazdırılır. İlgili şair ve yazarların çarpıcı özellikleri bir-iki cümleyle tanıtılır ki öğrenci kendiliğinden onları araştırma ihtiyacı hissetsin. Anlatım teknikleri yine örneklerle tanıtılır, kullandırılır. Anlatım yolları (nesnel, öznel, doğrudan, dolaylı, sanatlı) tanıtılır, kullandırılır. Sanatlı anlatım çoktur, bunlar da sınıf seviyesi ve zamana göre ayarlanır.

 Yazma Eğitimi: Ünlü şiir dizelerindeki duygu aktarmalarına dikkat çekilir. Burada  sözcükler arası ilgilendirmeler gösterilir ve benzerleri kullandırılır. Dizeler üzerinde duygu ve hayaller bulma ve değiştirmeler yaptırılır. Müzik ve görüntü desteğiyle cümleler arası  anlam ilgilendirmeleriyle paragraf, onları da birbirine bağlayarak yazı yazdırma eğitimi yapılır.

 Türler: Nazımdan şiire geçiş örneklendirilir, kullandırılır. İlgili bilgiler verilir, kullandırılır. Divan, halk, tasavvuf şiir örnekleri tanıtılır. Ortaokulda divan şiirine değinilmez. Bu şiirlerden öğrenciyi çekecek etkili örneklerle inceleme, değerlendirme çalışmaları yapılırken dinleme, hissetme, hayal etme, düşünme etkinlikleri de yapılır. Bu şiirlerin içerikleri(epik-lirik-didaktik-pastoral) bol çekici örnekler üzerinden tanıtılır, değerlendirilir; berzerleri yazdırılır. Şiirden düzyazıya seviyeye uygun etkili örneklerle bütün türler tanıtılır, değerlendirilir ve fark etme, özetleme, yorumlama becerileri kazandırıcı eğitim verilir. Ardından sözlü anlatım türleri (konuşmalar, panel, nutuk, sempozyum…) sunulur, incelenir ve benzerleri ürettirilir.

 Akımlar: Yalnızca Lise son sınıfta örneklerle tanıtılır, akımlara uygun metinler yazdırılır.

Dil  Bilgisi: Sistemli olarak dilimizin inceliklerini gösteren bilgiler bol sözcük ve cümle örnekleri üzerinde kavratılır. Öğrenilenlerin cümleler üzerinde kullandırılması da gereklidir.

 Anlatım Bozuklukları:  İçerikle ilgili ve yapısal anlatım bozuklukları ayrı bir bütün olarak ele alınır. Cümleler ve metinler üzerinde görülen anlatım bozuklukları düzelttirilir. Anlatımda duruluk, doğallık, zenginlik, yalınlık, akıcılık, özgünlük, özlülük, tutarlılık özellikleri bu bölümde örneklerle tanıtılır, benzer üretimler yaptırılır.

Çeşitli  Etkinlikler: Seçmeli resimli testler ve açık uçlu sorularla  yazma becerisi geliştirilir.  Cümlelerinin yeri değiştirilmiş, eksiklikler olan metinleri müzik ve görüntüler eşliğinde     doğru düzenleme çalışmaları yaptırılır. Bilgiler, tiyatro oyuncuklarıyla sahneye koyularak  kullandırılır. Dinleme eğitimi de en iyi bu oyuncuklar üzerinde verilmektedir.

Çalışmalar sınıf seviyelerine göre planlanmalı tabi. Bunu da dersin öğretmeni kendi özgür gönül gücüyle yapmalı. Ona formatlar sunmak doğru değil. Dosyamız bir kaynak sadece. Metne dayalı kazanım değil, kazanıma dayalı metin anlayışına geçme kararı verirsek sınava odaklı dershanelerin yaptığı gibi öğretmenlerimiz kendi bilgi kullandırma sistemlerini kendilerine göre kuracaklardır. Ayrıntılı Türkçe-edebiyat müfredatları yazmaya gerek yok!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.