depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Zati  ÜRER

Zati ÜRER

SEÇİLME YAŞI

Başkanlık sistemini destekliyorum. Ancak dava arkadaşlarım beni bağışlasınlar, halkın doğrularını dile getirmesem güvenirliğimi kaybederim. Defalarca yazdım, halktan bana yansıyan temel doğru ve gerekçesi şu:

Başkan, halkın belirlediği vekillerden oluşan Meclisin oy çokluğuna göre iş yürütmeli.

Niye?

Beşer şaşar ama millî irade şaşmaz. Millî iradeyi de halkla sürekli temas halindeki sivil toplum kuruluşlarının başkan, yönetim kurulu veya içinde temayüz etmiş karizmatik üyeleri değil, o kuruluşların tümünün oy çokluğu belirleyebilir. Bu köşede hep sivil toplum kuruluşu mensuplarının temayüllerini ölçerek yazıyorum. Fikirlerim tabana dayalı yani!

Seçilme yaşını 18 yapan madde komisyondan geçti.  Yanlış!  Tarihe bakalım, destan kültürümüze bakalım. Monarşideyken de istişare meclisleri vardı. Bunlar görmüş geçirmiş, temayüz etmiş kişilerden oluşuyordu. Adı da Aksakallar Meclisi idi. Örneğin Manas Destanı’na bakın. Aksakalların üyeleri, başı kimdi? Acıbay kimdi? Burada 18 yaşında kimse var mıydı? Milliyetçiliği, ülkücülüğü kimseye bırakmayan MHP bu gerçeğe nasıl aykırı hareket eder? Olacak şey değil! Askerliğini yapmamış gençler Mecliste hangi fikir birikimiyle kanun yapacak? Bu ister istemez Meclis birikiminin yürütmeyi etkilemesini değil, onun kolay yönlendirmesini esas alan bir mantığın devrede olduğunu gösteriyor. Belki 600 vekil içinde gençlerin duygu ve düşüncelerini dile getirecek çok az sayıda temsilci olsun denebilirdi ama böyle yapılmadı, önü açık tutuldu.

Halk diyor ki… Bu, tepedekilerin çocuklarına getirilmiş bir ayrıcalıktır.  Askere gitmesinler Mecliste indir kaldır yapsınlar öyle mi?

Klasikleşmiş “Ahh… Ne vardı şimdiki aklım gençliğimde olaydı!” halk yakınmasını da mı hatırlamadınız efendiler? Komisyonda birbirinize saldırmak, pet şişe atmak yerine bu gerçekleri gerilim yaratmadan niye tartışıp ortaya çıkarmıyorsunuz?

Atatürk milleti gençliğe emanet etti ama karar mekanizmalarını değil, yönetimleri değil. Hitabeyi iyi okuyun: Koruma, kollama, savunma, canı pahasına ülkeyi iç ve düşmanlardan kurtarmaya kendini adayan bir gençliktir onun söylediği.

Millî irade Aksakallar Meclisi istiyor, yürütme hata yapmasın ve güç bulup rahat çalışsın diye!

Seçilme yaşı 18 olamaz, peygamberimize(S.A.V) tebliğ görevinin verildiği 40 yaşa çıkarılmalı.


MAKALEYE YORUM YAZIN
ünlü sınalgıcı ünlü sınalgıcı 05.01.2017

Başkanlık sistemi referandumunda evet oyu kullanmayı düşünüyordum ama 18 yaşında seçilebilme ve milletvekili sayısının 600e çıkarılması konularından dolayı şimdi hayır oyu kullanmayı düşünüyorum. Eğer bunlar yapılacaksa milletvekillerin emekli olması uygulamasına son verilsin ve milletvekili maaşları sembolik bir paraya indirilsin (1 TL gibi) yahut en azından asgari ücretle beraber yapılsın.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.