Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Zati  ÜRER

Zati ÜRER

ÜNİPÇAP ÇAYBAŞI TOPLANTISI

Ünye İkizce Çaybaşı Akkuş Sivil Toplumun Sesi Platformu (ÜNİÇAP) dördüncü toplantısını 29 Mart 2016 Salı günü Çaybaşı Güzeloğlu Balık Tesislerinde yaptı.  28 oda, sendika ve derneğin katıldığı toplantı halktan da büyük ilgi gördü.  Anladım ki insanlar memleket sorunlarına oldukça duyarlı. Bu duyarlılığı harekete getirerek demokrasinin güçlendirilebileceğini düşündüm toplantı esnasında. Ünye Ticaret Odası Durmuş Zor, açılış konuşması yaptı. Konuşmasında dört ilçenin dayanışmasının önemine değinerek Belediye Başkanı İsmet Yanık’a uzattı mikrofonu. Herkes ilgiyle dinledi Sayın Başkanı. Heyecana kapıldık hepimiz. Kısacık zamana bu kadar çok projeyi nasıl sığdırdığı merak edildi Başkanın.

Önce İstinye Mantarı projesini fındığa yardımcı bir ürün olarak değerlendirme projesine değindi Sayın Başkan. Bu iş çok kolay, bildiğimiz ahırlarda üretilebiliyor, dedi. Sanayi konusuna değindikten sonra ilginç bir hususa dikkat çekti.  Açıklamaları şöyle:

“Bilim insanlarını buraya getirmek lazım. Gelmek istiyorlar. 350 ön protokol yaptık. Binalar doğayla uyumlu olması için projeler yaptık. Yüksek teknolojili fen lisesi yapmalıyız. Lise mezunlarına iş yok, nitelikli yapılmalı öğrencilerimiz. Vatandaşlarımızı da bilinçlendirmeliyiz. Ünye’ ye bir mühendislik fakültesi kazandırmamız lazım. Bölgemiz için önemli, burada yetişenler önemli insan olur. Ünye sağlık meslek yüksek okulu niye yok? Gazeteciler bunu yazsın.”

Turizm bizim olmazsa olmazımız. Antalya’da ise 3 şelale var, bizim 24 Şelalemiz var. Niye bizim büyük bir Kongre merkezimiz yok. Tesis niye kuramayalım, elimizi kolumuzu bağlayan mı var? 4 tane ana kol ırmak akıyor çevremizde, niye bakıyoruz? Bunları yabancılara tanıtmalıyız. Bunu yaparsak turizmde çığır açacağız. Gazeteciler iki sayfasını turizme ayırmalı bence. Çaybaşı, İkizce, Akkuş’un birlikte yararlanacağı Kızlar Yaylasında göl projesi yaptık. İslam Kalkınma Bankasında sunum yaptım. Akkuş, İkizce, Çaybaşı Ünye’nin turizm gerdanlığıdır. Kızılkaya’yı turizme açtırmamız lazım. Teleferik Şeyhyunus’a yapılmalı. Bayyraktepe turizm projesi bizim için çok önemli. Avlak sahası yapmalıyız. Akkuş, İkizce, Çaybaşı bölgesi iş birliğiyle olabilir. 7 Haziran’da bu sahayı hayata geçirmeye çalışacağız.

Sayın Başkanın görüntülü sunumuyla büyülendik. Bütün projeleri harikaydı ama dedi bütün bunları işe yaraması için de mutlaka yolları yapmalıyız.

Gazeteciler Derneği de oradaydı. Başkan ve ÜNİÇAP koordinatörlerinden Ali Öztürk söz aldı. Dedi ki Sayın Başkanım çok güzel işler yapmışsınız kutlarım. Yapıcı eleştirilerinizi aldık. Ancak bizimle biraz daha yakından ilgilenmelisiniz. Çalışmalarınızla ilgili basın toplantısı yapmalı ve bizi davet etmelisiniz.

Ünye Turizm Derneği Başkanı ÜNİÇAP koordinatörlerinden Adnan Sobi de söz aldı ve dedi ki Gölet projesi çok harika fakat şekli daha güzel olabilir, estetik görüntü verilmeli. Mesela bir lale şekli verilebilir gölete. Böylece Osmanlı kültürünün izlerini de tarih içinden yansıtmış oluruz. Bütün üyeler de bu öneriyi yerinde buldu, Başkan da kabullendi.

Toplumsal birlik ve dayanışma ruhunu harcını karıyor sürekli ÜNİÇAP.  Ünye Ticaret Odası Başkanı Durmuş Zor, üyelerin gözlerinden yansıyan bu ruhu bir kez daha dile getirdi ve 26 Nisan 2016 İkizce toplantımız da buluşma talebi oylandı, kabul edildi. Daha etkili çalışmalar yapmak üzere dostluk ve sevgi dolu yüreklerimizle vedalaştık. ÜNİÇAP ruhunun bütün ülkeye örnek olmasını dilerim.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.