Ordu
DOLAR18.6168
EURO19.2874
ALTIN1042.3
reader

1 DEĞİL 52 ENİS AYAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
1 DEĞİL 52 ENİS AYAR
Abone ol
Enis Ayar’ın, şehri, doğayı kurtarma mücadelelerinde kullandığı bir çok hikayesi olan şapkalarla çekindiği portrelerden oluşan ‘52 Şapka 52 Portre’ isimle sergi 2 bin 100 metre yükseklikteki Çambaşı Yaylasında açıldı. Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Gökhan Kırca tarafından açılan sergi aynı zamanda dünyada bir ilk. 

Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Gökhan Kırca 2100 metre yükseklikte açtığı portre fotoğraf sergisi ile dünyada bir ilke imza attı. Ordulu sanatçı memleketinden yola çıkarak, Karagöl dağının eteklerinde 2100 metre yükseklikte tüm zorluklara rağmen “52 Şapka 52 Portre” fotoğraf sergisi açtı. Sergide yaşamı boyunca bir çok doğa ve çevre katliamı ile mücadele etmiş Enis Ayar’ın, şehri, doğayı kurtarma mücadelelerinde kullandığı bir çok hikayesi olan şapkalarla çekindiği portreler yer alıyor.

 

15 EKİME KADAR AÇIK

Sergi yol, elektrik olmayan Dikmetaş yaylası Semen Obasında imkansızlıklarla mücadele edilerek, doğal malzemeler ile suya, güneşe dayanıklı özel fotoğraf baskıları ile yapıldı. 15 Eylül’de açılan sergi 1 ay boyunca açık kalacak.
 

ENİS AYAR KİMDİR?


Enis Ayar 1944’te doğdu. 60’lı yıllarda İstanbul’da polislik yaptı, 1976 yılında Vakko'ya foto modellik yaptı ve Vakko'nun mankenlik kursundan mezun ilk lisanslı fotomodellerinden, Beymen'in reklam filmlerinde oynadı. 2000 yılında çevre protestosu için Ordu'dan İstanbul'a yürüdü. Yıllarca Ordu yaylalarında Vosvos şenliği düzenledi. Adına belgeseller çekildi, kitaplar yazıldı. Ordu’da deniz kıyısında bulunan Ayışığı adında bir meyhanesi vardı.


AMAÇ

Gökhan Kırca ise şunları söyledi: O benim çocukluğumun kahramanı. Her zaman doğayı, şehri kurtarmaya çalışan bir kahraman. Attığı her adımda, onu gördüğümüz her yerde başında bir şapka vardı. 52 Şapka 52 Portre projesi bu şapkaların altındaki anıları, hikayeleri içselleştiren bir proje. Mart ayında stüdyoda fotoğrafları çektim. Sergiyi Karagöl Dağının eteklerinde 2.100 metrede yer alan Enis Dedenin yayla evinin orada doğaya, insanlara, sanata, yaşanmışlıklara, anılara açtık ve rüzgara, yağmura, kara, sise doğaya teslim ettik. Enis Dedeye saygıyla….


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA 12 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİÖnceki Haber

ORDU’DA 12 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

ZİRVEDEKİ ORDULULAR BULUŞTUSonraki Haber

ZİRVEDEKİ ORDULULAR BULUŞTU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar