Ordu
DOLAR15.9175
EURO16.8403
ALTIN942.65
reader

1 KİLO FINDIĞIN MALİYETİ 38 TL!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
1 KİLO FINDIĞIN MALİYETİ 38 TL!
Abone ol
Saadet Partisi Trabzon Ortahisar İlçe Başkanı Burak Turhan, yaklaşan fındık sezonu öncesinde üreticinin sıkıntılı olduğuna dikkat çekerek, “Üretici, artan maliyetler sebebiyle fındığa gübre atamayacak hale geldi. Bir kilogram fındığın maliyeti ise satış fiyatını yakalamış durumdadır” dedi.

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar’ı ziyaret eden Turhan, Başkan Bekar’dan çiftçilerin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin sıkıntıda olduğunu belirten Turhan, AKP iktidarının yıllardır yapılan uyarılara rağmen pek çok alanda olduğu gibi tarımda da hatalı politikalarını ısrarla sürdürdüğünü, bu inadın faturasını ise toplumun ödediğini söyledi.


Artan gübre, mazot, ilaç fiyatları sebebiyle ürün maliyetlerinin satış fiyatlarına yaklaştığını ifade eden Turhan, bu durumu bölgenin en önemli tarım ürünü fındık üzerinden şu şekilde anlattı: “AKP iktidarının en büyük hatalarından biri de, tarım ve hayvancılığa yönelik politikalarıdır. Üretim yerine ithalata öncelik veren, üreticiyi korumak yerine piyasanın insafına terk eden, tarımsal ve hayvansal üretimi kontrol ederek zenginleşen tarım elitlerinin önünü açan düzenlemeler, üreticiyi, çiftçiyi canından bezdirdi.

”ÜRETİCİ FINDIĞA GÜBRE ATAMAYACAK HALE GELDİ ‘

Yakıt, gübre, tarımsal ilaç fiyatlarındaki anormal artışlar, çiftçiyi üretimi yapamaz veya sürdüremez hale getirdi. Bunun en çarpıcı örneklerinden birini bölgemizde görüyoruz. Fındık üreticimiz, artan gübre maliyeti sebebiyle bu yıl fındıklıklarda gübreleme yapamıyor. Bu durum, verimin azalmasına, verimin azalması da rekolte kaybına yol açacaktır.”

1 KİLO FINDIĞIN MALİYETİ, SATIŞ FİYATINA ULAŞMIŞ DURUMDADIR “

Geçen yıl Ordu Ziraat Odasının yaptığı bir çalışmada, 2021 yılı için 1 kg fındığın maliyeti, 22 lira 85 kuruş olarak hesaplandı. Bu fiyatı günümüzdeki dolar kuru ve enflasyon oranlarıyla revize ettiğimizde, bugün 1 kg fındığın maliyetinin yaklaşık 38 olduğunu görüyoruz. Serbest piyasada fındık satış fiyatları ise 34 lira ile 39 lira arasında değişiyor. Üretici bu durumda ne yapacak? Fındığı toplamak için onca çileyi kilosundan 1-2 TL kazanmak için mi çekecek?” Günebakış


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SERTOĞLU: BAYRAKTAR, FKB’Yİ FİNANSAL OLARAK YÖNETEMİYORÖnceki Haber

SERTOĞLU: BAYRAKTAR, FKB’Yİ FİNANSAL OLA...

 MHP ENGELLİLERİ UNUTMADISonraki Haber

 MHP ENGELLİLERİ UNUTMADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar