VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

1 RANDIMAN ORDU'YA 240 MİLYON TL KAYBETTİRİYOR 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
1 RANDIMAN ORDU'YA 240 MİLYON TL KAYBETTİRİYOR 
Abone ol
Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü fındıkta erken hasattan kaçınılması gerektiğini belirterek, “ Bir yıl boyunca bakım ve beslenmesine emek harcadığınız fındıkta erken hasattan kaçınalım. Erken hasat randıman kaybı demektir.  Ordu için 1 randıman kaybı yaklaşık 240 Milyon TL kayıp demektir.” açıklaması yaptı.

Açıklama şu şekilde; İlimizin ana geçim kaynağı olan ve Ülkemiz ekonomisine yıllık 2-3 milyar dolar döviz girdisi sağlayan fındığın hasat zamanı yaklaşmaktadır. Fındıkta erken hasat ciddi ürün kayıplarına neden olmakta, başta aflatoksin olmak üzere ürünün kalitesini de bozan sonuçlar doğurmaktadır. Fındık çeşitlerinin hepsi aynı anda hasat olumuna gelmemektedir. Bu nedenle çeşitlerin ayrı ayrı ve hasat olumuna geldiğinde toplanması gerekir. Fakat bahçelerimizin karışık çeşitlerden kurulu olması, en azından bahçedeki hakim çeşidin olgunlaştığında hasadın yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

 

HASAT ZAMANI NASIL ANLAŞILIR

Fındıkta hasat olgunluğu kriterleri: Zurufların (yeşil kabuğun) iyice sararıp kızarmaları. Fındık danelerinin zuruf içerisinde oynamaya başlaması. Sert meyve kabuğunun ¾ oranında kızarması ve için kendine has sertlik ve tadını alması. Sağlam ve dolgun meyveleri taşıyan dalların sallandığı zaman meyvelerin ¾'ünün daldan dökülmesi. Kabuk kırıldığında iç fındığın zarının koyu krem rengine dönüşmesi.               
 

ERKEN HASADIN ZARARLARI


Hasat olgunluğuna gelmeden toplanan fındıklarda meydana gelen olumsuzluklar: Fındıklar, kurutulduktan sonra dıştaki sert meyve kabukları kendilerine has renklerini alamazlar ve donuk renkli olurlar. İç tam olarak kabuğu doldurmaz, halk arasında bezik tabir edilen buruşuk iç oranı artar,  bu ise randıman ve ürün miktarını düşürür. Fındık çeşitleri kendine has sertlik, lezzet ve tada ulaşamaz. Tat yavanlaşır, meyve kalitesi düşer. Bu fındıkların uzun süre muhafaza edilmesi güçleşir, kolayca bozulurlar, küflenme ve dolayısıyla aflatoksin oluşumuna neden olurlar. Erken hasat edilen fındıkların dokusu yeterince sertleşemeyeceği için depolama ömrü azalacak ve depoda kolaylıkla bozulabilecektir. Yine erken hasat edilen fındıklarda aflatoksin oluşacağından bu aflatoksinli fındıkları tüketen insanların sağlığını tehlikeye atacaktır. İhraç edilen bu aflatoksinli fındıklar dış pazarlardan geri dönecektir. Bu ürünlerin geri dönmesiyle hem sanayicimiz hem de  üreticilerimiz zarar göreceklerdir. Dolayısıyla tüm bu nedenlerden dolayı Ülkemiz ekonomisi zarara uğrayacaktır. Nem içeriği yüksek olup, kurumaları güçleşir ve beyazlatma oranları düşük olur. Erken toplanan fındıklarda iç zarın atma oranı düşeceğinden dolayı beyazlatma oranları düşmektedir. Bu da büyük oranda üründe ekonomik kayıplara yol açmaktadır. 

YERDEKİ FINDIĞI BEKLETMEYİN

Ayrıca hasat olgunluğuna gelip kendiliğinden yere düşen fındıklar, yerde fazla bekletilmeden toplanmalıdır. Mümkünse fındıklar, ot ve toprakla temasın önlenmesi için örtüler üzerine dökülerek toplanmalıdır. Bu fındıkların uzun süre yerde kalarak, toprakla temas etmeleri ve ot içerisinde bekletilmeleri kalite ve verim düşüklüğüne, aflatoksin oluşumuna neden olmaktadır.

EN İYİ HASAT NEDİR?

Fındıkta en iyi hasat şekli; tam olgunluğa gelen fındıkların, dalları silkelemek suretiyle dökerek yerden toplanmasıdır. Bu şekilde hasat edilen fındıkların, randıman ve kalitesi yüksek olduğu gibi dallar ve sürgünler ile gelecek yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklar da zarar görmemektedir.  Kaliteli ve yüksek verim almak ve uzun yıllar bu verimin devamını sağlamak için, fındık hasadına açıklanan hasat tarihlerinde; başlamak ve uygun hasat yöntemlerini uygulamak gerekmektedir.

 

ORDU HASAT TARİHLERİ

İlimizde belirlenen hasat tarihleri; 

Sahil Kesim için 13.08.2022

Orta Kesim için 16.08.2022

Yüksek Kesim için 24.08.2022' dir. 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EMEĞİ TÜCCARA HEDİYE ETMEM İSTENİYOR!Önceki Haber

EMEĞİ TÜCCARA HEDİYE ETMEM İSTENİYOR!

TÜRKİYE FINDIKTAN  11 AYDA 1,9 MİLYAR DOLAR KAZANDISonraki Haber

TÜRKİYE FINDIKTAN  11 AYDA 1,9 MİLYAR DO...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar