Ordu
DOLAR13.5935
EURO15.4694
ALTIN791.87
reader

110 BİN İMZAYA RAĞMEN DURUGÖL İMARA MI AÇILIYOR?  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
110 BİN İMZAYA RAĞMEN DURUGÖL İMARA MI AÇILIYOR?  
Abone ol
Ordu tarihinde ilk kez 110 bin ıslak imza ile Durugöl’ün imara açılmasına karşı çıkmıştı. Ordu Mimarlar Odası Başkanı Hava Güner Eriş bu duruma rağmen Durugöl’ün maalesef imara açılmasının planlandığını söyledi.       

YENİ PLAN ASKIYA ÇIKTI

Daha önce 2016 yılında OBB’nin yapmış olduğu 1/5000  ölçekli İlave ve Revizyon Nazım  İmar planı Ordu İdari Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.12 Ocak 2021 tarihinde de OBB meclis kararıyla da iptal edilen plan yürürlükten kaldırılarak yeni plan hazırlıklarına başlandı. Yapılan yeni Plan 10 Haziran 2021 tarih itibarıyla askıya çıkarılmıştır.

DURUGÖL’ÜN İMARA AÇILDIĞINI GÖRDÜK

Plan yapım çalışmalarında Mimarlar Odası Ordu Şubesi olarak, başından beri OBB başkanımız Sayın Dr. Hilmi Güler ve teknik ekibi ile kamuoyu adına Durugöl Alanı ile alakalı talebimizi birçok kez görüştük ancak maalesef yerine getirilememiş ve yeniden İmara açılmış olduğunu gördük.

TARİHİ TEPKİ 110 BİN İMZA

Ordu halkı hemen hemen tüm STK’lar ile birlikte 2016’daki yapılan planda, alanın ilk defa imara açılmasına tanıklık etti ve Karadeniz çevre yolunun şehir merkezinden geçmemesi için vermiş olduğu haklı mücadeleyi yeniden verdi. 110 bin ıslak imza ile Durugöl alanının imara açılmamasını ve Botanik Parka dönüştürülmesini istedi.

DURUGÖL’ÜN İMARA AÇILMASI UYGUN DEĞİLDİR

OBB başkanımız Sn Dr. Hilmi Güler’in Durugöl alanını tekrar eski haline çevirerek park haline dönüştürme isteğini biliyoruz. Mimarlar Odası olarak kamusal sorumluluk bilinci ve görevi ile defalarca sizin aracılığınızla basına ve OBB’ ye vermiş olduğumuz yazılı raporlarla Durugöl’ün imara açılmasının uygun olmadığını ifade etmiştik.

DURUGÖLÜ KURTARMAK İÇİN TAKAS YAPILAMAZ MI?

Daha önceki dönemde yine kamuoyu tepkilerine karşı   engel olunamayan bir  stadyum hatası mevcut iken bölgenin imara açılmamasını sağlamak için  tüm STK’ların birleşerek kamuoyu desteği ile  mal sahibinin mağduriyetini gideremez miyiz  yada OBB’nin başka bir taşınmazı ile buranın takası yapılamaz mı?…

BOTANK PARK OLARAK HİZMETE SUNAMAZ MIYIZ?

Stadın dış cephesini bugün ülkemizde ve dünyada birçok yerde uygulanmış örneklerinde  olduğu gibi ekosistemi sağlayan malzeme ve tasarım standardıyla giydirip, tarihi doğal gölün tekrar ortaya çıkartılarak alanın tamamını botanik park olarak kamunun hizmetine hep birlikte sunamaz mıyız?...

ESKİ OTOGAR VE 19 EYLÜL STADI NE OLMALI?

Eski otogar alanının söz sahibi artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız. Samsun ve Trabzon ile Ordu’muzu kıyasladığımızda  ilimiz şehirleşme dokusunun nispeten  insan ölçeğinde olduğunu ve bu ölçeğin daha da yaygınlaştırılarak sürdürülebilir ekosistemle zenginleştirilmiş bir yaşam-mekan anlayışı oluşturulsa daha güzel ve doğru olmaz mı?...

ÇEVRE BAKANI MURAT KURUM’A ÇAĞRI

Sayın Çevre ve Şehircilik bakanımıza seslenmek istiyoruz; Altınordu’muz için konum, alan ve tarihi dokuları itibarıyla son derece önem arz eden bu üç alanın şehrimizin nefes alması, şehir halkımızın kamusal, sosyal ve ekolojik ihtiyaçlarını karşılanmasına yardımcı olun. Lütfen şehirlerimizi beton bloklarıyla değil ağaç fidanlarıyla donatalım…”

Haber: Kaan Özel 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FATSA’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜÖnceki Haber

FATSA’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

TURUN SONU HASTANEDE BİTTİSonraki Haber

TURUN SONU HASTANEDE BİTTİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar