Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0

110 BİN ORDULU DURUGÖL’DE BUNU DEĞİL BUNU YAŞAMAK İSTİYOR! 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
110 BİN ORDULU DURUGÖL’DE BUNU DEĞİL BUNU YAŞAMAK İSTİYOR! 
Abone ol
​​​​​​​AVM alanı ile Durugöl alanını takas yaparak hem AVM yapıp hem de Durugöl’ü kurtarmanın mümkün olduğunu belirten Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı Havva Güner Eriş, Ordu Büyükşehir Belediye (OBB) Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e seslenerek, “Lütfen bu önerimizi değerlendirsin ve takası yaparak Durugöl’ü Ordu halkına kazandırsın. Emin olsun ki Ordulu bu kararı ile kendisine minnettar olacaktır.” dedi. 

Eriş Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: Mimarlar Odası Ordu Şubesi olarak 2019 yılından bu yana OBB Başkanı Sayın Hilmi Güler’le yapmış olduğumuz görüşmelerde hep şunu ifade ettik; ’Durugöl alanı doğal bir sisteme sahip kentin merkezinde ve sahil aksında kendi ekosistemi olan nadide bir alandır. Bu alanı imara açmak Ordu’ya ve Orduluya büyük haksızlıktır. Hemen 150 metre ilerisinde eşdeğer lokasyon ve yapılaşma parametreleri değerlerine sahip, mülkiyetinizde olan eski Özel İdare alanı ile takasını yapın ve Durugöl’ü kurtarın. Hep birlikte mevcut doğal gölü iyileştirme çalışması yaparak tüm alanı botanik parka dönüştürelim ve kamuya kazandıralım.’ Bize 3 yıldır bahse konu yerin hukuki bir problemle mahkemelik olduğunu ve bunun için öneride bulunduğumuz  takasın gerçekleşemeyeceğini söylediler.

SORUN YOKSA DURUGÖL’Ü KURTARMAK İÇİN TARİHİ FIRSAT DOĞDU DEMEKTİR

Geldiğimiz süreçte bu sorun ortadan kalkmış olmalı ki, OBB 12 Ocak 2023 tarihli meclis toplantısında  meclis kararı ile bizim takasının yapılmasını istediğimiz imar parseline satış yetkisi verildi. 2019 yılında Mimarlar Odamızın da içinde bulunduğu birçok sivil toplum kuruluşu ve Ordu halkı Durugöl alanının imara açılmasını istemediğini 110 bin adet dilekçeyle ıslak imza altına alarak tüm kamuoyu nezdinde sayın Başkana ‘bizim için çok değerli olan bu alanı henüz yapılaşma başlamadan kurtaralım ve şehrimize botanik park olarak kazandıralım’ çağrısında bulunduk.       

İKİNCİ YÜZYILA DURUGÖL’Ü GERÇEK KİMLİĞİ İLE YAŞATMAK YAKIŞMAZ MI? 

OBB’nin 16 Ocak 2023 tarihli meclis toplantısında sayın Başkan Hilmi Güler takasını yapılmasını istediğimiz mülkiyeti kendilerine ait olan taşınmazda bir proje hazırlattırdığını ve bu  projeye göre satışının yapılacağını ifade etti. Açıkladığı proje ile Ordulunun buna çok ihtiyacı olduğunu ve Orduya 100. yıl ivmesi kazandıracağını söyledi. Şehirleşmeye  AVM, rezidans… gibi yüksek yoğunluklu yapılar ile gelişim ivmesi kazandırılamaz. Şehirleşmeye kentin yoğunluğunu hafifletecek ve sürdürebilir yaşam oksijenini sağlayacak ağaçlandırma, park, botanik park ve doğal yaşam dengeleriyle ivme kazandırılır. Durugöl’ü gerçek kimliği ile yaşatabilirsek işte o zaman gelişmiş şehircilik ilkesine katkıda bulunmuş oluruz.

 

ORDU MAALESEF SAMSUN VE TARBZON GİBİ BETONA BOĞULMA YOLUNDA  

Kamuoyunu daha anlaşılır bir dille aydınlatmak isterim. Durugöl alanına verilen yapı yoğunluğu ile yaklaşık 2 bin 500 kişi sabit bir nüfus getirecek ve en az bir o kadarda hareketli nüfus… Yani o bölgede yapılacak konutlarda ikamet eden 2 bin 500 kişi… Alışveriş merkezi+otel lerdeki sirkülasyon hariç…  Hemen 150 metre arkasındaki OBB’nin açıkladığı projede aynı eşdeğer nitelikte yapılaşma parametrelerine sahip olduğu için 2 bin 500 kişi sabit ve bir o kadarda hareketli nüfus olacak. Şimdi kamuoyu ile şunu paylaşmak istiyorum, bu bahsettiğim nüfus yoğunluğu şu anda bile yetersiz olan altyapıya sabit olan ve olmayan yaklaşık 2 bin 500 civarında bir araç yoğunluğu getirecek. Bu araçların otopark ihtiyacı alanlarında karşılansa bile mevcut yollar bu kadar aracın sirkülasyonuna kesinlikle uygun değildir. Biz daha önce bu sayfalarda ‘bir şehrin sağlıklı gelişmesini amaçlıyorsak öncelikle en az 40 - 50 yıllık Master Planın yapılmasını sağlamalıyız' demiştik. Ama ne yazık ki belediye yönetimleri her değiştiğinde rantın önde tutulduğu bir plan yapılırsa bu şehir Trabzon ve Samsun gibi beton yığınlarının içinde boğulup gitmeye mahkum kılınır.

 

HEM AVM’Yİ YAPMAK HEM DE DURUGÖL’Ü KURTARMAK İMKANI VAR 

Buradan şunu da ifade etmek isterim;16 Ocak 2023 tarihli OBB’nin meclis toplantısında yaklaşık 45 dakika tarım ile alakalı projelerini dinledik. Bunların yüzde 80’i uygulamaya geçmiş. Gerçekten alkışlıyoruz ve tüm bu üretimlerin ilimize büyük bir katma değer sağlayacağına da inanıyoruz. Ama ne yazık ki aynı başarıyı şehircilikte göremiyoruz. Açıklanan proje yapılmasın demiyoruz, açıklanan projeyi benzer nitelikle imara açılması istenen Durugöl alanında da yapılacağını gördüğümüz için büyük endişe duyuyoruz. Düşünün ki 150 metre ara ile bahsedilen nitelikte alışveriş merkezi, rezidans ve turizm alanı inşa edilecek. Bu yapılaşmalar bölgede oldukça yoğun bir sirkülasyon oluşturarak, nüfus artışına ve ciddi anlamda altyapı kaosuna neden olacak. Oysa 3 yıldır öneride bulunduğumuz bu takas gerçekleşirse hem Durugöl kurtulacak hem de sizin yapılmasını istediğiniz proje gerçekleşecek.

 

 

ORDULU DURUGÖL’ÜN ORDU’YA KAZANDIRILMASINA MİNNETTAR OLACAKTIR

 

Mimarlar Odası olarak tüm çabamız ve gayretimiz yaşam alanlarımızı korumak, insanca yaşanabilir kılmak ve bunu sağlanabilmesi için de mesleğimiz ölçeğinde yapıcı müdahalelerde bulunmak. İşte Durugöl için bu anlayışla sayın başkanımıza tekrar sesleniyoruz; lütfen bu önerimizi değerlendirsin ve bahsettiğimiz takası yaparak Durugöl’ü Ordu halkına kazandırsın. Emin olsun ki Ordulu bu kararı ile kendisine  minnettar olacaktır.” Kaan Özel

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FATSA UZATMA DAKİKALARINDA YIKILDIÖnceki Haber

FATSA UZATMA DAKİKALARINDA YIKILDI

İCRADAN SATILIK FINDIK BAHÇESİSonraki Haber

İCRADAN SATILIK FINDIK BAHÇESİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar