VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8662
EURO18.3957
ALTIN1025.2
reader

12 AĞUSTOS’TAN BUGÜNE 1 KİLO FINDIKTA 0,68 DOLAR ZARAR VAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
12 AĞUSTOS’TAN BUGÜNE 1 KİLO FINDIKTA 0,68 DOLAR ZARAR VAR
Abone ol
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, fındık fiyatının açıklanmasının üzerinden geçen 2,5 ay içinde 0,68 dolar eridiğini belirterek “Fındık üreticisi 1 kilo fındık satıyor, bir koli yumurta alamıyor! Böyle şey olmaz." dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu şunları söyledi: “Fındıktan geçimi sağlayan kişi sayısı; 380 ila 420 bin (ortalama 400 bin) aile fındık tarımı yapıyor. Fındığın bölge ve ülke ekonomisi açısından bakıldığında çok büyük bir katma değer ürettiğini görüyoruz. Türkiye, 2020-2021 fındık ihracat sezonunda 2 milyar 10 milyon 787 bin dolar gelir sağladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılı fındık fiyatlarını 12 Ağustos’ta açıkladı. Giresun kalite fındık 27 Lira, Levant kalite fındık ise 26.5 lira olarak açıklandı. O tarihten bugüne geçen yaklaşık 2,5 aylık sürede fındık fiyatları döviz ve altın karşısında erirken, buna bir de üreticiyi derinden etkileyen hayat pahalılığı eklendi.

 

 

1 KİLO FINDIKTA 0,68 DOLAR ZARAR VAR

 

Fiyatın açıklandığı tarihte 1 kilo fındık satan üretici 3,08 ABD Doları alabiliyordu. Dövizde yaşanan yükselmeye bağlı olarak bugün 1 kilo fındık satan üretici bu parayla 2,77 Dolar alabiliyor. Serbest piyasada ise fındık fiyatları 23-24 TL arasında değişiyor. Buna göre serbest piyasada 1 kilo fındık satan üretici 2,40 Dolar alabilir. 12 Ağustostan bugüne üreticinin 1 kilo fındıkta ABD Doları bazında 0,68 Dolar zarar ettiği görülüyor.

 

 

FINDIK FİYATINDA SAÇMALIK

Bugün Türkiye’de fındık fiyatlarını yabancı bir çikolata markasının Türkiye sorumlusu belirliyor, böyle saçmalık olabilir mi? Nerede Fiskobirlik tarihe karıştı, Fiskobirlik niçin elemine edildi de Fiskobirlik tarihe karıştı. Şimdi fındıkla toprak mahsulleri ilgileniyor diyecekler, ihtisasın önemli olduğu bir konuda buğday gibi ürünlerle ilgilenen bir kurumu sen şimdi git fındıkla ilgilen demek mantıklı olur mu Allah aşkına!

 

1 KİLO FINDIK 1 KOLİ YUMURTA ALAMIYOR

Fındık fiyatı düşerken fiyatlar genel düzeyi artmıştır. Sadece Ayçiçek yağındaki artışlar, yüzde 50’yi geçmiş durumdadır. Fındık üreticisi 1 kilo fındık satıyor, bir koli yumurta alamıyor! Üretici alın terinin karşılığını alamıyor, tüketici yani vatandaşlarımız ucuza fındık yiyemiyor. Hem üreticiyi hem de tüketicilerimizi/vatandaşlarımızı mağdur eden bu sistemi değiştireceğiz…”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALTINORDU İÇİN SPOR VAKTİÖnceki Haber

ALTINORDU İÇİN SPOR VAKTİ

Ordu’nun Kuru Kahvecisi Melik Kaya Arzan Sonraki Haber

Ordu’nun Kuru Kahvecisi Melik Kaya Arzan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar