Ordu
DOLAR9.8478
EURO11.3584
ALTIN553.82

126 BİN AŞI YAPILDI 170 MİLYON LİRA KAYP ÖNLENDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
126 BİN AŞI YAPILDI 170 MİLYON LİRA KAYP ÖNLENDİ
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Orman Müdürlüğü iş birliğinde, Türkiye’de görülen önemli hayvan hastalıklarından olan şap hastalığının kontrolü için başlatılan çalışmalarda 126 bin hayvan aşılandı. İlkbahar döneminde yapılan aşılamayla birlikte, 170 milyon liraya yakın olası bir kaybın önüne geçildi.

Şap hastalığının kontrolü için başlatılan aşı faaliyetlerine destek veren Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım Orman Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, 40 bin işletmede bulunan yaklaşık 126 bin büyükbaş hayvanın yaz mevsimi öncesi şap aşısı olması sağlandı.

AŞININ FİNANSMANI BÜYÜKŞEHİR’DEN

500 bin liraya mal olan aşılamanın finansmanının tamamı Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. 170 milyon liraya yakın olası bir ekonomik kaybın da önüne geçilen aşılama faaliyetleriyle birlikte, hayvancılıkla geçimini sağlayan yetiştiricilerin gelir kaybına uğraması önlendi. Vatandaşların sağlıklı et ve süt tüketmesine katkı sağlandı.

ET VE SÜT ÜRETİMİ DAHA GÜVENLİ

Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, “Şap aşılamasına verilen destekle birlikte büyükbaş hayvanlarda ölüm, yavru atma, gelişimde gerilik ve süt veriminde düşüklüğe sebep olan hastalığa karşı önlem alınmış oldu. Et veriminde yüzde 10, süt veriminde yüzde 15 oranlarında düşüşlere neden olan şap hastalığına yönelik aşının yapılmasıyla, hem ülkemizin et ve süt üretimine katkı sağlanacak hem de yetiştiricilerimiz gelir kaybına uğramayacak” dedi.

HAYVANLAR HASTALIKTAN KORUNDU

Şap aşısı İlkbahar ve Sonbahar olmak üzere iki doz olarak vuruluyor. Önemli hayvan hastalıklarından olan hayvan ve hayvansal üretimi etkileyen, bunların ihracatını engelleyen şap hastalığı, ciddi ekonomik kayıplara sebep oluyor. Hastalığın kontrolü için ise yurt genelinde İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde hayvanlara aşılama programları yapılıyor. Bu kapsamda, Ordu’da yapılan çalışmayla birlikte 126 bin hayvan hastalıktan korunmuş oldu. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇEVRE KATLİAMI DURMUYOR DURUGÖL KURTULMUYOR!Önceki Haber

ÇEVRE KATLİAMI DURMUYOR DURUGÖL KURTULMU...

YEDAŞ’A BÜYÜK YAVAŞLIK TEPKİSİ!Sonraki Haber

YEDAŞ’A BÜYÜK YAVAŞLIK TEPKİSİ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar